Citat:
Ursprungligen postat av
Manneniburen
Det behövs inte begås ett brott eller dras igång en byråkratisk process för att någon ska bi av med jobbet eller svartlistad. Jag tror inte en läkare idag hade kunnat jobba kvar inom offentlig vård om det kom fram att han har nära umgänge med en på papperet "dömd" styckare. Men du får gärna motbevisa mig.
Det där stämmer inte helt. Läkare är en högt respekterad bristvara, som kommer undan med allt möjligt.
Ett exempel är den mördare (!) som utbildade sig till läkare, efter att ha skjutit ihjäl en kollega (jag vill minnas att männen jobbade i en matbutik). Ett annat exempel är överläkaren Lars R, som arbetar i Söderort i Stockholm. Lars R är dömd för barnponrografibrott. Han jobbar kvar. Jag vill minnas att han är uthängd på Dumpen.
Men visst finns det motsatta exempel.
Att läkare kan förlora jobbet och bli svartlistade utan skriftlig grund, pga av en offentlig visklek där moraliskt tyckande är vägledande, är horribelt.
Nu är da Costa-fallet förvisso speciellt, eftersom TA är oskyldig. Dte finns inte en molekyl som har bundit honom till ett mord och brott mot griftefrid.