Citat:
Ursprungligen postat av
nezzom
Jag bor i Kramfors...lägg av med ditt skitsnck
Och jag är bördig från dessa trakter, inget illa menat, jag har bara konstaterat att det kunde gå jävligt vilt till bland folket på gränsen mellan Västernorrland och Gävleborgs län, precis som det kunde bland bönderna på Österlen upp mot gränserna från Skåne mot Blekinge och Småland samt mellan vissa orter, däribland Frillesås, i Halland.
Just Ljusdal, Delsbo och Bjuråker är ju ökänt för deras många tragedier (däribland en inom min egna släkt 1853, där min farmors mormors mormor mördade sin man med yxa), "Hälsingeligan" och Östlinarna (för övrigt även de avlägset släkt till mig) och inte minst lönnkrogar och hembränning i stor skala.
Att Kramfors på senare årtionden dessutom har tagit emot mängder av missbrukare från hela landet får väl ändå anses allmänt känt? Jag var ihop med en brud som jobbade på ett behandlingshem i just Vännäs som nämns ovan, och hennes brorsa satt på behandlingshem i just Kramfors lustigt nog.
Nåväl, sidospår för tråden (fast ändå inte). Men det var alltså inget illa menat gentemot dig, din släkt, min egna därifrån eller någon annan med anknytning till orterna -- bara ett konstaterande medan jag "tänkte högt".