Citat:
Ursprungligen postat av
Anklagaren
Det där är väl att blanda ihop saker och ting. Inför valet, när du förefaller tycka att BM hade någon form av konstitutionell skyldighet att tillhandahålla fotografier till någon helt okänd fransman,
Nej, det är Du som blandar ihop saker och ting. Jag skriver att väljarna i en konstitutionell demokrati, här Frankrike, har konstitutionell rätt att veta vem de röstar på i landets presidentval.
Citat:
led hon väl inga kval. Dessa kom i samband med att spekulationerna startade.
Macron har vunnit två presidentval och har varit president sedan 14 maj 2017. Jag vet inte exakt när anklagelserna nådde en nivå och omfattning som ledde till att Brigitte började lida alla helvetes kval men en rimlig gissning är när Natacha Rey och Amandine Roy publicerade sin video på YouTube, december 2021, givet att hon därpå stämde dessa för att ha spridit falska uppgifter om henne.
Det ger att hon har haft minst 4 år på sig att publicera uppgifter, inklusive fotografier, som visar att hon faktiskt är biologisk kvinna, född Brigitte Trogneux, gift Auiziére och biologisk mor till tre barn.
Men icke.
Varför?