Citat:
Ursprungligen postat av
gonewiththewind
Kan man inte polisanmäla åklagare för brott om man inte gör sitt jobb det låter som det är korruption inom åklagarmyndigheten !?
En misstänkt person kan vända sig till domstol och begära att åklagaren måste fatta beslut i åtalsfrågan (dvs väcka åtal eller lägga ned), sk dröjsmålstalan. Det är inte fråga om något sådant här. Det kan bara aktualiseras om åklagaren inte vidtar utredningsåtgärder och det rör sig om oskäligt lång tid innan beslut kommuniceras.
Tidsutdräkten för åklagarens beslut i det här ärendet är inte onormalt. Åklagarkammaren i Stockholm har hög arbetsbelastning. Hade Nyberg kört på en person i sitt påverkade tillstånd hade ärendet fått betydligt högre prioritet. Nu är det fråga om mängdbrotten rattfylla, ringa narkotikabrott och grov olovlig körning.
Åklagaren var troligen nära att kommunicera ett beslut när Nyberg slog nytt krokben för sig själv genom sin grova olovliga körning. Mest sannolikt vill åklagaren slå samman åtalet om rattfylla och narkotikabrott med den olovliga körningen för att slippa dubbla rättegångar.