Citat:
Ursprungligen postat av
SthlmHolmes
Jag håller med om att det inte går ihop att hon ena stunden vill ta livet av sig för att i nästa stund vilka resa jorden runt..tittar man på hennes IG så verkar hon inte vara suicidal, men SoMe förvränger ju oftast verkligenheten.
Varför har hennes föräldrar inte hörts gällande Ms bakgrund? Kan iaf inte hitta ngt förhör med dem.
Men mamman verkar ha fått Gs chefs telnr för hon skrev till henne omkring den 7/9 juli och verkade förstås orolig över vad som händer med M..
Ja hon är ung och unga flickor kan vara dramatiska och växla i humör ganska kvickt när hormonerna studsar runt i kroppen? Men visst kan det ändå innebära att det finns en skörhet som påverkar som grädde på moset? Men efter allt som hänt så tror jag ändå det kan räcka för att få en ung kvinna att bli traumatisk?
Nä suicidal tror jag inte hon är, så troligtvis bara panikkänslor och panikångest som spökar mellan varven i svåra stunder? Alltså bara tankar som aldrig blivit något försök?
Därför hade det varit väldigt bra om föräldrar och vänner till G hade hörts, varför de inte gjort det är ju ganska märkligt, särskilt föräldrarna om de varit här, vilket jag faktiskt tror att de varit enligt vad jag uppfattade från fup?
Inte konstigt om hon är dämpad, allt som hänt går väl runt i huvudet på henne, måste varit intensivt och hon behöver nog lugn och ro och smälta det hon upplevt?
Ja hur ska hon må av att sitta inspärrad när hon är van vid att flyga jorden runt, det är väl när verkligheten om G sjunker in, som hon antagligen kommer må som sämst, jag tror inte hon förstått att allt var lögner och luftslott än? Att då sitta i fängelse pga att ha blivit lurad att tycka synd om G och därför begått ett så vidrigt grovt brott som mord på någon hon trott är en förövare - för hans skull och för att han ska få frid för något han tutat i henne att tro på? Kan ett luftslott av lögner bli större än såhär, hur landar man i det, blir hon fullständigt galen? Är hon inte galen innan kanske hon blir det då?
Det skulle vara tungt för vem som helst tror jag? Såvida hon inte är fullkomligt naiv, vem vet hissen kanske aldrig kommer gå ända upp?