Citat:
Ursprungligen postat av
MaximalOtur
Vadå har allt som krävs? Du har ju inget jobb!
Då ska du så klart inte heller få låna pengar (eller rättare sagt, det är klart att banken drar sig från att låna ut pengar när du saknar säkerhet).
Edit: Du skrev ju själv att du har låga omkostnader och med lätthet kan lägga undan 10k/mån. Då är väl det bara att vänta 3-4mån så har du fått ihop dina 35k!

Du slipper dessutom ta ett dyrt lån och betala ränta på det. Guldläge!
Nej nej nej, nu begär du på tok för mycket av honom.
Han har fått flera förslag på vad han kan göra för dra in extra pengar men har ju ursäkter till allt.
Vissa vill varken tjäna egna pengar eller försöka anstränga sig.
Leva på bidrag och försöka få lån är målet. Är man sjukpensionär dessutom så kan lånet bara hamna hos kronofogden om man struntar i betala samtidigt som man har för låg inkomst för att kronofogden skall utmäta....Så tror TS bara vill komma åt lite snabba pengar som aldrig skall avbetalas.
Ja, jag tycker också det är märkligt att TS enligt sig själv kan spara 10k i månaden men desperat behöver ett lån av okänd anledning.
Jag tycker det är väldigt bra att banker inte ger lån till någon som lever på bidrag och våra skattepengar samt tydligen inte ens haft arbete/normal inkomst tidigare då får sjukersättning på lägsta nivå.
Kort och gott: TS, du kommer aldrig få något lån om du inte försöker komma ut i arbetslivet som dom flesta andra människor.