Citat:
Ursprungligen postat av
Ed-Dearborn
Han hoppar inte av, åtminstone inte än.. Jönsson har lämnat Partistyrelsen vilket är något helt annat.
L sitter i Riksdagen mkt tack vare Stockholm, och Jan har fått ett högre stöd Kommunalt än vad partiet fått på Riks..
Jan har inte bestämt sig vad han ska göra, men han har varit ett dragplåster, indirekt gett L en plats i Riksdagen..
Håller med!
Stockholmsregionen spelar för Liberalerna en liknande roll som den gör för Centerpartiet.
Där båda partierna söker profilera sig som gröna, liberala alternativ med fokus på näringsliv, företagande och miljöfrågor, kombinerat med en betoning på federalism och individens frihet. Samtidigt har båda partierna successivt tappat fäste i övriga delar av landet.
Det som särskiljer Liberalerna är dock flera tydliga politiska ställningstaganden. Partiet är öppet för kärnkraft, förespråkar ett starkt svenskt engagemang i NATO i nära samverkan med våra närmaste allierade, och har intagit en mer pragmatisk hållning i förhållande till Sverigedemokraterna.
Liberalerna har nu börjat betona det nödvändiga i att hantera konsekvenserna av decennier av politik som man menar varit skadlig för Sverige, det svenska samhället och även för de människor som kommit hit och ofta hamnat i utanförskap. Lyfter nu även vikten av att återupprätta lag och ordning samt stärka sammanhållningen i samhället.
Om jag vore stockholmare skulle jag rösta på Liberalerna, om det stod och vägde med med en röst på Stureplanscentern.