2026-03-07, 05:56
  #561349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
Eftersom man numera räknar Covid som förkylning i svenska medier, vilket alltså betyder att de 30 som dör i Covid i veckan just nu enligt svenska medier i praktiken dör i förkylning
Det brukar väl dö betydligt fler än så i veckan av influensa? Helt normala siffror med andra ord...

Det är förresten inte bara svensk media som beskriver Covid som en förkylning. Så här står det om Covid-19 på 1177.se
Covid-19 är en infektion i luftvägarna. Infektionen orsakas av ett virus. Det vanligaste är att bli sjuk som vid förkylning eller influensa, men du kan också få andra symtom. En del får nästan inga symtom alls. De flesta mår som vanligt igen efter en till två veckor. Men en del har besvär en längre tid.
Citera
2026-03-08, 01:40
  #561350
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dick-Jerker
Det brukar väl dö betydligt fler än så i veckan av influensa? Helt normala siffror med andra ord...

Det är förresten inte bara svensk media som beskriver Covid som en förkylning. Så här står det om Covid-19 på 1177.se
Covid-19 är en infektion i luftvägarna. Infektionen orsakas av ett virus. Det vanligaste är att bli sjuk som vid förkylning eller influensa, men du kan också få andra symtom. En del får nästan inga symtom alls. De flesta mår som vanligt igen efter en till två veckor. Men en del har besvär en längre tid.

1177 är tyvärr ofta inte särskilt exakt.

Det har nyss kommit en studie i Frontiers in Immunology, visserligen gjord på möss men som visar vad alla vet: Covid-19 skadar hjärnan och lungorna mer än influensa. När det gäller lungorna så skadar båda lungorna men de börjar läka efter influensa men inte efter Covid.

Jag citerar ur SciTech Daily 3 mars, med fler källor nedan:
Even Mild COVID-19 Can Leave Lasting Brain Damage, Study Finds

(...) A closer look revealed an important difference. After influenza infection, the lungs appeared to begin a structured repair process. Specialized cells moved into damaged regions to rebuild the airway lining. This recovery response was largely absent following SARS-CoV-2 infection, suggesting that COVID-19 may disrupt the lungs’ ability to heal properly. (...)

Neither virus was detected in brain tissue. However, mice that had recovered from COVID-19 showed signs of ongoing brain inflammation weeks later. Researchers also observed small areas of bleeding. An analysis of gene activity showed continued inflammatory signaling and disturbances in pathways that regulate serotonin and dopamine, which play key roles in mood, thinking, and energy. These changes were mostly absent in animals that had influenza.

In both infections, we observed lasting lung injury,” Qin said. “But long-term effects in the brain were unique to SARS-CoV-2." https://scitechdaily.com/even-mild-covid-19-can-leave-lasting-brain-damage-study-finds/
European Medica Journal skrev samma sak 6 mars 2026:
Long COVID Damage to Lungs and Brain Revealed

In a longitudinal mouse study, researchers compared the long-term effects of coronavirus infection with those of influenza A on the lungs and brain. The findings suggest that the two viruses trigger markedly different biological responses, with coronavirus driving prolonged tissue damage that closely mirrors features of long COVID.

https://www.emjreviews.com/microbiology-infectious-diseases/news/long-covid-damage-to-lungs-and-brain-revealed/
Även i en svensk studie Nature 3 mars 2026 fann man att hjärnorna på människor med post-covid som undersöktes med MRI hade skillnader:
Brain connectivity and its relation to cognitive function in patients with post-COVID 19 condition after mild infection

Patients with PCC (post-COVID-19 condition) had elevated functional connectivity in brain regions associated with the default mode network (DMN) compared to controls. No significant correlations were found between functional connectivity, neuropsychological test performance, fatigue, anxiety, or depression. Our findings suggest persistent alterations in DMN connectivity in PCC with cognitive symptoms and fatigue, underscoring the need for continued larger studies on brain functioning in this patient group.

https://www.nature.com/articles/s41598-026-41665-2
Jag kan inte påminna mig att svenska medier skrev om detta, men vetenskapen i dessa fall kanske går emot Sveriges linje i pandemin, som ju var att vi skulle uppnå flockimmunitet, följt av att viruset förklarades relativt ofarligt i april 2022, strax efter Ukrainakrigets utbrytande, som absolut var och är ett stort problem, men det fortsatte Covid också att vara och det dog fler i Covid under 2022 än under 2021. En riksdagsledamot för SD, Marcus Wiechel, ställde 2020 en fråga till Lena Hallengren (S) om flockimmuniteten, på riksdagens hemsida:
Den 13 mars publiceras en lång text på Facebook av tidigare statsepidemiologen Annika Linde. Hon förklarar då att det inte vore så dumt med en lite långsam spridning bland skolbarn och deras föräldrar för att successivt bygga upp en flockimmunitet i Sverige samt att det också är Folkhälsomyndighetens strategi mot covid-19. Statepidemiolog Anders Tegnell kommenterade snabbt med att det inte är tanken att nå flockimmunitet med skolbarn, då dessa inte anses vara motorn i spridningen, men att man avsåg att tillåta en lugn spridning så att inte sjukvården skulle överbelastas.

Det har varit lätt att som utomstående läsa mellan raderna av vad som sagts av Folkhälsomyndigheten under hanteringen av denna pandemi. Till skillnad från andra länder som valt att i så stor utsträckning som möjligt skydda sin befolkning till dess att det finns vaccin har man i Sverige sagt att en viss spridning ska tillåtas. (...) Tack vare frilansjournalisten Emanuel Karlstens omfattande granskning av hundratals interna mejl mellan dem som kan anses vara nyckelpersoner i den svenska strategin ser vi klart och tydligt hur budskapen utåt skilt sig från de konversationer som skett internt. Det ser vi bland annat i ett mejl rörande de svenska skolorna från statsepidemiolog Anders Tegnell till hälsosäkerhetschefen för Folkhälsomyndighetens finska motsvarighet: ”En poäng skulle tala för att hålla skolorna öppna för att snabbare nå herd immunity”.

(...) Kommunikationen har med andra ord hela tiden präglats av otydlighet, vilket är en effekt av att man inte får kalla den svenska strategin för vad den de facto grundar sig på. (...) Mot bakgrund av ovanstående önskas socialminister Lena Hallengren svara på följande fråga:

Anser ministern att flockimmunitet är en betydande del av den svenska strategin mot covid-19 eller hur kan hon i annat fall förklara att man tillåter en viss spridning av smittan? https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/skriftlig-fraga/flockimmunitet_h7111963/
Under hans fråga kan man läsa Hallengrens svar, bland annat: "Att medvetet tillåta viss smittspridning har dock aldrig varit en del av den svenska strategin mot covid-19. Tvärtom. Både i Sverige och i andra länder är fokus för arbetet mot covid-19 att minska smittspridning för att skydda människors liv och hälsa, värna de äldre och sköra i samhället samt säkra sjukvårdens kapacitet."

Att se Covid-19 som en förkylning bland andra är ju det som Sveriges ledning har velat göra ända sedan flockimmunitetens dagar. Tyvärr stämmer det inte riktigt med forskningen, men i Sverige tycks man ju likställa forskning med åsikter och mycket svensk forskning är ju faktiskt i grunden också mest bara åsikter, jag tänker då på humanistisk och samhällsvetenskaplig svensk "forskning".

Under tiden tror jag de flesta av oss ser en del oförklarliga fall av till exempel sepsis, cancer, psykisk ohälsa och annat i vår omgivning. Vi har nog fortfarande ett före och ett efter pandemin.
__________________
Senast redigerad av Lamento 2026-03-08 kl. 01:47.
Citera
2026-03-08, 01:59
  #561351
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Minkapten
Har aldrig varit med om att kollegor och andra vuxna är sjuka så jävla ofta som de är nu...

(...)
1- Ett virus i Kina där man på nyheterna ser människor faller pladask ner på marken. Man ser detta i ungefär EN dag. Sen aldrig mer. ingen som tycker det är märkligt?

(..)
Hur kan ni som tagit detta gå med på det när ni inte vet vad ni stoppar i er? För att någon "expert" säger att ni ska? Det är så sjukt svagt alltså.

Jag har funderat över och skrivit frågan är om det skulle kunna ha varit så att det var nåt mer virus som slapp ut, eller om Covid initialt var ännu farligare. Det dog folk plötsligt i hjärtstopp våren 2020, det har det forskats kring.

Sen förstår jag inte varför uppdelningen sker där en del tror att labb-viruset är i det närmaste ofarligt medan andra tror att vaccinet är helt ofarligt. Många av oss ville inte ha vare sig vaccinet eller viruset men tog vaccinet för att mildra viruset. Det var knappast så att alla ville ta vaccinet, för många var det ett val mellan pest och kolera och det var en hög dödlighet i början innan vaccinet kom.

Att vaccinera sig var också ett sätt att minska risken för postcovid: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/covid-19-vaccination-reduces-risk-long-covid-adults
Citera
2026-03-08, 02:43
  #561352
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Viruset och upprepade reinfektioner, samt smittspridning.

Haha, så oväntat att man besöker den här tråden för första gången på kanske 3 år och det första man ser är att du fortfarande sitter här och tjatar om ett virus som inte haft någon som helst impact på världen sen 2021

Tog dom inte emot dig på mentalsjukhuset?
Citera
2026-03-08, 02:45
  #561353
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Fortfarande 5 år efter pandemins start lyser smittskyddsåtgärderna med sin frånvaro.

Kan iofs bero på att pandemin tog slut för 3-4 år sen.
Citera
2026-03-08, 09:17
  #561354
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joe88
Haha, så oväntat att man besöker den här tråden för första gången på kanske 3 år och det första man ser är att du fortfarande sitter här och tjatar om ett virus som inte haft någon som helst impact på världen sen 2021

Tog dom inte emot dig på mentalsjukhuset?

Många har tyvärr dött av viruset, även de senaste åren.
Folk borde skydda sig bättre och ta minst en spruta om året så de har skydd om olyckan skulle vara framme och de blir exponerade för viruset.
Citera
2026-03-08, 09:46
  #561355
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Många har tyvärr dött av viruset, även de senaste åren.
Folk borde skydda sig bättre och ta minst en spruta om året så de har skydd om olyckan skulle vara framme och de blir exponerade för viruset.
Det är visat om och om och om igen att sprutorna ÖKAR risken att få Covid-19. Hur kan folk vara så faktaresistenta? Ju fler sprutor desto större risk... that's it.

Att sprutan skulle minska risken för allvarlig sjukdom och död är bara en slogan utan substans.

Många gör tankevurpan och tror att valet står emellan sprutorna ELLER covid... det är naturligtvis fel. Det enda sprutorna gör är att öka risken för att få corona samt att man får risk för allvarliga biverkningar (inkl. död) på köpet.

Hej hopp, gummisnopp.
Citera
2026-03-08, 10:07
  #561356
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dick-Jerker
Det är visat om och om och om igen att sprutorna ÖKAR risken att få Covid-19. Hur kan folk vara så faktaresistenta? Ju fler sprutor desto större risk... that's it.

Att sprutan skulle minska risken för allvarlig sjukdom och död är bara en slogan utan substans.

Många gör tankevurpan och tror att valet står emellan sprutorna ELLER covid... det är naturligtvis fel. Det enda sprutorna gör är att öka risken för att få corona samt att man får risk för allvarliga biverkningar (inkl. död) på köpet.

Hej hopp, gummisnopp.

Du kanske borde välja dina informationskällor med större omsorg? Sluta läsa runt på en massa foliehattssidor och konspirationssidor. Läs på 1177.se istället.
Citera
2026-03-08, 14:59
  #561357
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Folk borde skydda sig bättre och ta minst en spruta om året så de har skydd om olyckan skulle vara framme och de blir exponerade för viruset.
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Du kanske borde välja dina informationskällor med större omsorg? Sluta läsa runt på en massa foliehattssidor och konspirationssidor. Läs på 1177.se istället.
1177.se skriver att om du är under 75 år så ska du inte ta några sprutor mot Covid-19. 😁
__________________
Senast redigerad av Dick-Jerker 2026-03-08 kl. 15:07.
Citera
2026-03-08, 17:53
  #561358
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dick-Jerker
1177.se skriver att om du är under 75 år så ska du inte ta några sprutor mot Covid-19. 😁

Nej. Det skriver de inte. De rekommenderar äldre att vaccinera sig. De säger INTE att yngre INTE ska vaccinera sig. Stor skillnad.
Citera
2026-03-08, 18:48
  #561359
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dick-Jerker
1177.se skriver att om du är under 75 år så ska du inte ta några sprutor mot Covid-19. 😁
Det är i själva verket just den här typen av sakfel och närmast lögnartad desinformation som gång på gång avslöjar vaccinkritiker som agendadrivna samt både okunniga och påfallande motståndskraftiga mot faktiska fakta. Att det skulle röra sig om rent slarv eller tillfälliga misstag framstår dessutom som osannolikt, inte minst eftersom den vanligaste reaktionen när felaktigheterna påtalas är att reflexmässigt avfärda kritiken som ”AI-slop” eller påstå att invändningen kommer från någon form av ”robot”. Den typen av försvar säger i praktiken mer om argumentens kvalitet än vad någon ytterligare granskning av 1177.se:s faktiska vaccinrekommendationer skulle göra.
Citera
2026-03-08, 19:21
  #561360
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Nej. Det skriver de inte. De rekommenderar äldre att vaccinera sig. De säger INTE att yngre INTE ska vaccinera sig. Stor skillnad.
Japp... jag var för snabb när jag skrev, ber om ursäkt! Vad jag borde ha skrivit är naturligtvis:

1177.se rekommenderar inte friska människor under 75 år att vaccinera sig mot Covid-19.

Ser du så enkelt det är att rätta till när man råkar göra fel.

Hej hopp, gummisnopp! 😁
__________________
Senast redigerad av Dick-Jerker 2026-03-08 kl. 19:39.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in