Citat:
Ursprungligen postat av
JohnFitzgerald99
Givetvis existerar mutationer. Men de är ju "olyckor" eller felkodningar. Att tro att dessa med slumpens hjälp skulle utveckla de mest sofistikerade organ vi kan tänka oss, är som att tro på sagor. Eller att dessa organ med slumpens hjälp skulle börja samarbeta med varandra i olika organsystem.
Slumpen kan orsaka små förändringar i ett foster. Om den lilla förändringen är fördelaktig är det sannolikt att den avkomman får en bättre chans att överleva och då förs de generna vidare. Förnekar du att det är så? Då förnekar du också att vi har avlat fram hundraser, eller? Förnekar du också att barn skiljer sig från sina föräldrar, att de inte är en exakt kopia?
Men "slumpen" räcker inte. Det behövs också ett
naturligt urval. Survival of the fittest. Det är egentligen det naturliga urvalet som driver evolutionen framåt. Om alla hade exakt likadana gener hade det naturliga urvalet skett slumpmässigt av andra faktorer än gener. Rena tillfälligheter eller tur (att hitta någon att para sig med eller inte).
Upprepa DNA-mutationer
och naturligt urval i en miljon generationer och
nya organ kan utvecklas den vägen - ja, självklart. Man vet helt säkert att det är så det har gått till, det här är absolut inte en fråga som diskuteras inom vetenskapen.
Det finns så klart ingen farbror i himlen som trollar fram organ.
Om du ändå tror det får du gärna beskriva hur det trolleritricket går till.