2026-03-04, 22:46
  #97
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arlagatan
Vilka snorungar! Ska de belönas med skadestånd för att ha stört en kvinna som arbetat och slitet hela sitt liv? Ska hon skaka galler och betala för att DE störde henne?

Någon insamling borde ordnas för den 70 åriga tjejen! Varför döms inte ungarna för något? Soc kan sätta dem på något utredningshem.
förstår inte varför man inte utvisat familjerna redan.
Citera
2026-03-05, 01:57
  #98
Medlem
Giant Squids avatar
Fler svenskar borde ju ha en kamera framför dörren som i USA.
Hon kanske trodde att de planterade en termosbomb utanför dörren och försökte försvara sig .
Citera
2026-03-05, 03:20
  #99
Medlem
Låter som en action-thriller komedi. Barn busar så kommer det ut en kvinna i 70 års-åldern med en revolver. Straffet lär nog mildras i hovrätten till skyddstillsyn möjligen
Citera
2026-03-05, 04:08
  #100
Medlem
Morgonrodnads avatar
Det går ju inte stt svara på om straffet och pistolviftandet var rimligt eller inte utan att veta åldern på barnen och etnicitet på alla inblandade.


Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Lagen är dålig här. Man borde ha rätt att försvara sitt hem.

Försvara sitt hem emot stt folk ringer på?
Citera
2026-03-05, 04:44
  #101
Medlem
Haha härligt med en som vet hur man handskas med ouppfostrade ungar

Tyvärr är detta Sverige 2027
Enda sättet att vinna är att utmåla sig till offer

Hon borde fejkat en ångestattack eller en termosbomb
Citera
2026-03-05, 07:18
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
En sak som alla verkar glömt.

Hur kommer det sig att en 70-årig kärring har tillgång till en revolver?

Det nya Sverige antagligen....förmodligen någon farmor till nån gängkriminellt avskrap. :P
Citera
2026-03-05, 07:25
  #103
Medlem
GeneralRuskendruls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dandielion
Hon har alltså utsatts under 2,5 år av denna terror! Och hjälpen hon får från ungarnas föräldrar är att
bli polisanmäld! Sanslöst. Vad är det som händer?
Vad förväntar du dig?
Polisen i sverige är enbart till för att hålla skattebetalarna på plats.
Utsätts du för brott som stöld, skadegörelse eller inbrott så läggs anmälan ned samma sekund den är färdigskriven.
Kör du för fort är de snabba på att kräva in extra skatt av dig.
Är du jägare eller sportskytt, då hittar de på så mycket de kan för att jävlas med dig.
Man verkar inte vinna någonting på att vara laglydig längre. De kriminella är svinrika och styr myndigheterna.
Citera
2026-03-05, 13:08
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Morgonrodnad
Det går ju inte stt svara på om straffet och pistolviftandet var rimligt eller inte utan att veta åldern på barnen och etnicitet på alla inblandade.




Försvara sitt hem emot stt folk ringer på?
Nu handlar det inte om att någon ringde på en gång utan om att det hållit på flera år. Ungarna borde bli åtalade för ofredande
Citera
2026-03-05, 13:59
  #105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dandielion
Hon har alltså utsatts under 2,5 år av denna terror! Och hjälpen hon får från ungarnas föräldrar är att
bli polisanmäld! Sanslöst. Vad är det som händer?
Det är inte första gången detta sker. De vet hur de ska välja sina offer för att plocka på sig ännu mer pengar än de redan får ur skattekistan.

Konfrontationen mellan satungarna och kvinnan skedde 2025-06-20. Trakasserierna hade då pågått i cirka 2,5 år vilket betyder att satungarna började trakassera kvinnan omkring 2022-12-20.

Satunge 1, DA född 2011. Pakistan.
Verkar vara den äldste i gänget. Håller på med fotboll. Har samma portingång som den trakasserade kvinnan. Båda föräldrarna till DA kommer från Pakistan. Fadern kom till Sverige 2004 medan modern anlände 2011. De har två barn ihop. Familjen flyttade till aktuell adress 2022-10-16 dvs ungefär i samma veva som trakasserierna startade.

Satunge 2, MMM född 2013. Eritrea.
Bor i en stor kåk i Tomelilla, som ligger enskilt till, med en svensk kvinna (sjuksköterska, född 1963). Kvinnan har tre gamla hundar. Handbollsspelaren MMM flyttade till huset 2023, innan dess bodde han med sjuksköterskan på en annan adress i Tomelilla, en villa med ett flertal grannar. Hans far är okänd. Modern är ogift och har två barn till (födda 2020 och 2023). Dessa två barn bor ihop med henne och pappan till dem. Mamman är åtta år äldre än sambon. Paret är från Eritrea och tillsammans anlände de Sverige 2017 från Israel. De har samma portingång som kvinnan som har blivit trakasserad. De flyttade till adressen 2018.

Satunge 3, ES född 2013. Eritrea.
Basketspelare. Bor i Ystad, inte långt från kvinnan som har blivit trakasserad. Han bor ihop med sin ensamstående mor (född 1979) som kom till Sverige 2017 från Eritrea. Hon har ett barn (ES) här. Hans far befinner sig icke i Sverige.

Satunge 4, PBT född 2013. Eritrea.
Basketspelare. Bor själv med sin mor på samma gata som den trakasserade kvinnan, fast några nummer bort. Modern anlände Sverige 2020 från Eritrea.
Citera
2026-03-05, 14:01
  #106
Medlem
gofigurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif-o-billy
Nu handlar det inte om att någon ringde på en gång utan om att det hållit på flera år. Ungarna borde bli åtalade för ofredande

.Kostnaden för försvararen och målsägandebiträdet ska, med hänsyn till henens ekonomi och att hon blir skyldig att betala mycket pengar i skadestånd, stanna på staten.
Staten får punga ut med stålar till hen.
Hen får punga ut till buset.
Den aktuella dagen ringde det på dörren. Hon öppnade. Hon såg Evan Se gide, Phi nhas Bexreke Tewoldexmedhin, Merhxawi Michael och Danial Ahmxed. Barnen skrattade.
Evan Sexgide, Phinxhas Bereke Tewoldxemedhin, Mexrhawi Michael och Daxnial Ahmxed har berättat de inte hade ringt på hos Ursxzula Texgelström den här dagen utan att det var några flickor som han springa iväg innan Ursxzula Tegelsxtröm öppnade dörren.
Dumt att hota pojkarna när det var flickorna denna gång.
På grund av att trumaxeln ersatts av en metallstav fungerade inte vapnet. I det nuvarande skicketbetraktas vapnet somettobrukbart skarpt vapen.De objektiva förutsättningarna för att Ursxzula Tegelsxtrömska dö-mas för vapenbrott är emellertid uppfyllda trots att revolvern inte fungerade.
Vapenbrott trots icke fungerande vapen.
Citera
2026-03-05, 14:12
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leif-o-billy
Nu handlar det inte om att någon ringde på en gång utan om att det hållit på flera år. Ungarna borde bli åtalade för ofredande
Det är väl inte faställt att det är samma ungar som hållt på i flera år? Så himla kul är det inte att ringa på någons dörr att en unge i den åldern orkar hålla på flera år.

Ur domen:
Urszula T kan alltså inte undgå straffrättsligt ansvar för sitt handlande med hänvisning till att hon provocerats av målsägandena eller andra barn och ungdomar under flera års tid.

Jag tycker det är overkill att slänga tanten i fängelse, hur som helst.
Citera
2026-03-05, 14:17
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Fler svenskar borde ju ha en kamera framför dörren som i USA.
Hon kanske trodde att de planterade en termosbomb utanför dörren och försökte försvara sig .
Hon bor i en hyresrätt och det är nog inte lagligt att ha en kamera där grannar filmas utan deras medgivande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in