Citat:
Ursprungligen postat av
BavarianBeetle
Provlyssnade på ett avsnitt och hörde lite rasistskämt. Är de rasister på riktigt?
Albin är högerrasist ja.
Simon och Anton är vänster. De bryr sig noll om samhällsutvecklingen. De är förvuxna tonåringar, som inte har barn, och ej har intresse att ansvara för någon annan än sig själva. De prioriterar bara sig själva och sitt eget välbehag.
Citat:
Ursprungligen postat av
kattmatfoder
Ja
Inte Simon och Anton. De spelar spelet för att passa in och vill inte säga något som på riktigt är stötande. De kan skoja om att "knulla barn" för att vara edgy. Men sen är de vänster för att få hänga med alla andra komiker.
Citat:
Ursprungligen postat av
Memnok
Bara Albin. Men alla hatar bögar.
Korrekt.
Citat:
Ursprungligen postat av
slimmbo2
Det roliga är att Albin rösar vänster men har tagit en sin rassiga karaktär till stand-up. Han tjänar bra med pengar på folk som är anti woke ^^. Det är som Messiah Hallberg som låtsat vara en brat.
Tvärtom. Han är höger. Och han drar rasistskämt på ett vis så att han skulle kunna säga att det bara är på skoj och han inte menar det. Of course, han gillar inte på riktigt Hitler, slaveriet, osv. Men det är tydligt var hans riktiga politiska hemvist är.
Om man själv är höger men har varit på t.ex. en arbetsplats där.man inte kan vara öppen med sin politiska åsikt (för alla som uttalar sig är vänster), så känner man igen sig i hur Albin uttrycker sig.
Citat:
Ursprungligen postat av
skogsburkan
Han låtsas vara vänster.
Exakt. Ska man verka inom komedi och media är man tvungen att göra läpparnas bekännelse och låtsas vara vänster. Annars blir man cancelled, ej inbjuden till mainstream-media, avbokad, osv. Klimatet har ju blivit bättre de senaste åren. Men fortfarande, vill man ha bästa oddsen att lyckas, så måste man vara vänster. Skulle du vara uttalat höger så blir du aldrig inbjuden till SVT, och "framstående" PK-"komiker" som Henrik Schyffert, Martin Soneby, Magnus Betnér, etc, kommer inte vara roliga att ha att göra med.