Citat:
Ursprungligen postat av
Styrkelyftare
I det här meningslösa kriget som Israel och USA startat så är min bedömning att tiden är på Irans sida.
Kriget var aldrig populärt bland amerikanerna till att börja med. Det rapporteras om att endast 27% av amerikanerna stödjer det.
I takt med att allt fler amerikanska soldater och övrig personal dör kommer fler kritiska röster höjas i hemlandet. Trump-administrationen har mycket att vara bekymrade över.
Ett regimskifte är dessutom helt uteslutet såvida USA inte är beredda att sätta in marktrupper och fortsätta kriga i månader. Detta är dock i princip helt uteslutet.
Ja kriget är säkerligen inte populärt hos amerikanerna, vare sig hos allmänheten eller militären. Detta var ett beställningsjobb från Netanyahu. För Trump gäller Israels intressen i första hand.
Ett regimskifte kan endast komma i fråga om en klar majoritet av iranierna vill det och är beredda att slåss för det.
Gör iranierna uppror som för några veckor sedan, kan USA förse dem med vapen som automatkarbiner, granatgevär, granatkastare etc. och sedan stödja upprorsmakarna med luftunderstöd och insatser av specialförband.
Irans stora armé av värnpliktiga lär ha mindre intresse att slåss mot sitt eget folk. De som kommer slåss är Revolutionsgardet och de som är knutna till regimen.