Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
Ingen kommer någonsin sakna snus om dom aldrig kan börja. Snus tillför enbart nedskräpning och ökade kostnader för cancervården.
Varför är det så viktigt för dig att nästa generation ska luras in i ett helt meningslöst och kostsamt beroende som gör dem sjuka över tiden?
Du är ju fri att fortsätta galenskapen.
Ingens frihet inskränks…
Sådär kan man väl resonera med allt?
Chipspåsar tillför inget annat till mänskligheten än nedskräpning och tjockisar.
Ingen kommer någonsin sakna chips om de aldrig ätit chips.
Förbjud chips för alla som är födda efter 2026 och skapa ett A-lag och ett B-lag där olika lagar gäller beroende på när man är född, ingen frihet inskränks.
Nästa steg:
Är du född muslim ska du leva enligt sharialagar. Inför ett A-lag och ett B-lag där en del av befolkningen lever enligt sharialagar och en annan del av befolkningen enligt skitlagar. Ingen frihet inskränks för du kommer inte sakna något du inte provat på.
Har du hört talas om ordet "PRINCIPER"?
Hur vore det om du skulle börja fundera över vilka principer du vill att samhället ska följa istället för att du följer dina ondskefulla impulser?
Seriöst, snus? Har du inget annat att bry dig om? Snacka om I-landsproblem...