Citat:
Ursprungligen postat av
Bomben77
Rykten säger att det finns en annan, och väldigt mkt mer kladdig historia bakom detta. Linn ville åka. Men Ribom lovades en plats av sin tränare tidigt under veckan. Tränaren som också är med och tar ut truppen. Dvs en jävssituation. I det läget var truppen fulltalig, dvs Frida, Jonna, Ebba och Ribom. Linn fick en reservplats, lackade ur och åkte hem. Hux flux blir folk sjuka och fiaskot med endast 2 åkare är ett faktum. Ledningen behöver bytas ut och kladdet med ledare som också är personliga tränare måste få ett slut.
Bara för att Thomson är Riboms tränare så behöver inte det betyda att uttagningen av Ribom till femmilen var felaktig (om man ser till hennes resultat). Och Ribom lackade inte ur när hon blev petad till sprinten utan hon bet ihop och stannade kvar.
Det finns andra uttagningar som var felaktiga och sedan har kommunikationen och timing när det gäller en del uttagningar varit helt hopplös.
Och om landslagstränarna inte skall få vara personliga tränare till A-landslagsåkarna, hur skall man då hantera tränarsituationen för landslagsåkarna?