"Män är bortskämda, undvikande och helt enkelt ointressanta. Författaren Wera von Essen noterar att det inte längre är särskilt eftersträvansvärt att leva med en man."
I tidskriften kvartal yttrar sig någon svensk kvinna av adlig bakgrund om dagens förhållande och värdet av det. "Singelkvinnors välbefinnande är högre än hos andra grupper i samhället,"
https://kvartal.se/erikhogstrom/artiklar/man-ar-helt-enkelt-inte-sa-intressanta-langre/cG9zdDo1Mjk0MQ
Jag noterar att ruggugglan är av katolsk bakgrund, ser ful ut, lite som en gammal boxare som fått 20 slag för många i plytet och att hon lever i Brasilien som översättare. Hon har även skaffat katt och kattungar och att hon har ägnat tid åt att skriva brev till Yasin när denne var i häktet.
https://www.etc.se/kultur-noje/wera-von-essen-skrev-brev-till-yasin-i-haektet
1. Gör hon detta bara för lite uppmärksamhet, eller är hon inne på något spår?
2. I kommentarerna på X till sagda verkar en del kvinnor anse att "Wera" är överklasskärring som skriver texter som ingen har tid eller lust att läsa vilket ställer frågan om hon talar mer av självupplevda erfarenheter än generellt intresse?