Citat:
Ursprungligen postat av
Riksreptilen
Det blev som förväntat rekordlångt State of the Union tal i natt.
......
... zzz
... men det var ju trevligt.
https://www.expressen.se/nyheter/expressen-direkt/?post=7a127e17-b053-4ba0-9f3e-2455e5b472ca
" Under talet bekräftade Trump att han visst ska träffa damlandslaget, dock i ovala rummet, någon gång efter talet.
När herrlandslaget presenterades berättade Trump även att målvakten Connor Hellebuyck ska tilldelas den presidentiella frihetsmedaljen. "
Lite festligt att Trump namngett sitt tal
Amerika vid 250 år: Starkt, välmående och respekterat när USA:s utveckling under Donalds tid varit precis tvärtom..
USA är förvisso fortsatt starkt vilket nationen varit i ett sekel men nationen har tappat mycket kraft, fart och respekt på grund av Donald Trumps inkompetens att leda ett land.
Ett robust, demokratiskt samhälle står dock pall enstaka klavertramp, som Donald Trump utgör, så vi får hoppas att USA snart skakar av sig sin oduglige president och på allvar börjar utvecklas positivt igen.