2026-02-23, 12:47
  #1549
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Verkligen? var har du de "undersökningarna"?

Och nazism betraktas i regel som fascism ideologiskt och båda hamnar till höger på de flesta kartor över ideologier.
Att Hitler valde att kalla sin ideologi för socialism för att locka till sig tyska arbetare gör INTE hans ideologi till socialism.

De undersökningarna har jag här:
https://www.svd.se/a/21xJQx/marcus-dunberg-sverige-ar-troligen-det-minst-rasistiska-landet-i-varlden
https://www.europaportalen.se/notis/2023/10/eu-studie-utbredd-rasism-mot-svarta-i-europa-tyskland-varst
https://www.folkbladet.se/ledare/kronika/artikel/svenskar-ar-i-allmanhet-inga-hogerextrema-rasister/l7v6q5xl

Därtill kommer att inget nazistparti någonsin har kommit in i Sverige Riksdag, vilket säger mycket om att sådant har mycket svag anklang i det svenska folkdjupet.

Citat:
Anser du att "förnuftet" råder i vita huset idag?
Och även om man skulle ha skäl att vara missnöjd med ex. Biden...vad är poängen att som protest rösta på nånting som uppenbart är så mycket värre?

Min uppfattning är att det nu är en ganska lång stund sedan det senast rådde förnuft i Vita huset. Missnöjda väljare har en tendens att ibland rösta tämligen "udda", ibland av rena hämndskäl. Se exempelvis de som röstade på Ny demokrati i valet 1991, eller på Fi i valet 2014.
Citera
2026-02-23, 13:48
  #1550
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Skillnaden består i att den äldre tidens adel hade sin makt grundad i ägandet av mark inom nationen och därmed var det naturligt att man även exempelvis värderade försvaret av nationen och bevarandet av nationens värdighet och moral.

Men i tider då imperier sträcker sig så långt som var fallet i exempelvis Rom är det enklare att aristokratin/köpmansklassen agerar gränslöst och upphör att känna sig knuten till någon nation eller uråldriga moraliska dygder.

Så helt nytt är inte dagens beteende givetvis, men det har sällan varit fallet att man så enkelt kan flytta runt ens intellektuella ägande eller fabriker som om man skapat värdet helt själv.

Till saken hör att medeltidens adel ofta både ägde jord i flera länder, och hade allehanda släktkontakter i olika länder, så de hade ingen självklar hemortskänsla. Så, både ekonomiska, släktmässiga och känslomässiga blandformer.

Citat:
Vi kanske borde se över hur vi betraktar äganderätten. Borde volvo cars kunna säljas utan att exempelvis ens arbetare (som i generationer varit med att bygga företagets värde) får vara med att rösta om saken? Eller utan att nationen som byggd infrastrukturen som möjliggjort framgångssagan möjligen får ha en sak att säga om saken?

Vi måste ifrågasätta dessa individualistiska dogman som kommer med modern västerländsk liberalism.

Ja, det finns alldeles säkert något att fundera över där. Just Volvo har varit i hissen idag, pga någon slags export till Ryssland.

[quote]Förenade staterna skapade tvärtemot Europa en konstitution som såg till att stärka staternas självständighet, men en konstitution är bara en bit papper har vi fått reda på senaste århundrandet och självständigheten har sakta eroderats med tiden.

EU tycks sedan början ha haft målet att minska nationers självständighet och försvaga nationalstaten, samt att även försvaga demokratin och förmågan att granska det gränslösa kapitalet.

Även politiker i medlemsstaterna tycks ha velat använda EU för att kortsluta den nationella demokratin, genom att gå omvägen runt EU.

Citat:
Och att dessa i hög grad har lyckats, behöver undersökas närmare och därtill förklaras. T ex Japan har inte haft någon brist på teknisk utveckling och internationell handel, men ändå lyckats manövrera förbi det mesta av internationalismens faror.

Som sagt så har inte Japan någonsin haft någonslags institutionaliserad självhat eller underkuvande inför överstatliga organ eller kulturelit som sprider självhat (den amerikanska inflyttandet som främst fokuserar på kritik mot vit etnocentrism översätts inte heller så bra till östasiaters självkänsla).

Japan har bara fallit offer för teknologins alienation, men utan de subversiva elementen som söker vända in och ut på det som är naturligt (exempelvis lojalitet till sitt folk, eller att kön är en biologisk verklighet).

Där finns en del att fundera över.

Citat:
Jag tror att det är bra att åtminstone ha en plan C där man har i åtanke hur man ska värna om och skydda sin familj i den värsta tänkbara scenariot.

Man behöver alltid både ha planer och praktiska möjligheter för allehanda utvecklingar.
__________________
Senast redigerad av Strix m/94 2026-02-23 kl. 13:51.
Citera
2026-02-23, 14:53
  #1551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
De undersökningarna har jag här:
https://www.svd.se/a/21xJQx/marcus-dunberg-sverige-ar-troligen-det-minst-rasistiska-landet-i-varlden
https://www.europaportalen.se/notis/2023/10/eu-studie-utbredd-rasism-mot-svarta-i-europa-tyskland-varst
https://www.folkbladet.se/ledare/kronika/artikel/svenskar-ar-i-allmanhet-inga-hogerextrema-rasister/l7v6q5xl

Därtill kommer att inget nazistparti någonsin har kommit in i Sverige Riksdag, vilket säger mycket om att sådant har mycket svag anklang i det svenska folkdjupet.



Min uppfattning är att det nu är en ganska lång stund sedan det senast rådde förnuft i Vita huset. Missnöjda väljare har en tendens att ibland rösta tämligen "udda", ibland av rena hämndskäl. Se exempelvis de som röstade på Ny demokrati i valet 1991, eller på Fi i valet 2014.

Suck...alla 3 länkar från nutid....när vi alltså pratade Sverige anno 1930 talet.


Tja vi har ju ett nu i svensk riksdag med klar nazisitsk bakgrund... som snart kanske blir Sveriges andra största parti, om de inte redan är det..

Ja du är för republikanerna...så du står på samma sida som Trump och hans hejdukar.
Citera
2026-02-23, 19:07
  #1552
Medlem
Divinations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Britterna har som vanligt bättre koll än Du. Philip Ingram redogör här för hur slagfältet har utvecklat sig under den senaste tiden.
https://www.youtube.com/watch?v=hGcpwfuMKJI



Förvånansvärt mycket har överlevt trots Rysslands folkrättsbrott. Ukrainarna har visat sig mycket framgångsrika i att reparera och återställa. Jag förmodar att Du inte kan föreställa Dig hur illa det varit utan ett framgångsrikt luftvärn. Ryssarna har inga skrupler utan allt som inte dödas och förstörs är tack vare Ukrainas motmedel.



Det finns betydligt mera kvar av försvarsindustrin än av försvaret, och det är är utan tvekan en svensk strategisk tillgång att vi åtminstone har den. Efterfrågan på svensk krigsmateriel har ökat dramatiskt, och också visat sig vara utomordentligt användbar mot ryssarna. Det svenska stålet biter fortfarande mot moskoviterna.



Besviken blir man alltid förr eller senare. Emellertid tycks man i Väst vara tämligen överens om att det inte blir någon fred, eller kanske inte ens en vapenvila, under detta år heller. Vilket betyder att Ukraina inte heller i år faller för Putin. Det är från mitt perspektiv tämligen optimistiskt.



Icke desto mindre var de listade som just det.



Nu har jag inte kollat på några dagar, men sist hade ryssarna varken kontroll över Pokrovsk eller Kupyansk. Hur det är med några insignifikanta småbyar har jag ingen anledning att bekymra mig om.



Väst har alltid varit splittrat. Trots detta besegrades både Nazityskland och Sovjetunionen. Sovjetväldet var inte splittrat förrän det en dag föll ihop som korthus för en brakskit. Du förstår uppenbarligen inte hur Västvärlden fungerar. Det gjorde inte heller sovjetkommunisterna och det gör inte Putin idag.



Vi får väl se. Givet att tråden i grunden ägnas åt Trumps bristfälliga moral, så är väl Grönlandsfrågan ett utmärkt exempel på dessa brister.



Kommer den att fungera som allt annat ryssarna tar sig för?



När jag har tittat litet närmare på saken, så ser jag ändå ganska små skador på de västerländska (vänster-)eliterna. Detta är nog ändå inte det värsta som kunde hända. Eller så finns det mer, som ännu inte uppdagats. Där det kanske finns mera som kan skada Trump, men vi får kanske se.


Britterna har aldrig haft någon koll och det har de inte nu heller. UK är inget annat än en lögnpropagandacentral numer. Enligt oberoende journalister på plats i Ukraina så håller Ukrainas armé bokstavligen på att försvinna och de enda framgångar Kiev kan peka på är att vissa smärre frontavsnitt håller ut lite längre än andra innan de tvingas till reträtt.

Ryssarna har agerat helt inom krigets lagar när de bombat energinfrastruktur, flygfält och militära produktionsfaciliteter. Ukrainas luftvärn har varit chanslöst från dag 1 och enda skälet till små civila förluster i Ukraina är rysk återhållsamhet.

Herrejävlar vilka fantasier. Att svensk försvarsindustri får massproducera enklare militärt materiel för att det snabbt förbrukas i Ukraina är inget bevis för succé.

Det enda som händer om Zelensky inte går med på fred så snart som möjligt är att Ukraina riskerar att försvinna helt som statsbildning. Kanske redan 2026. Nu vet jag att Europas politiker skiter i det eftersom de i sin paranoia fått för sig att Ukraina köper dem tid att förbereda sig innan Ryssland fortsätter västerut.

Listade som Ruriksfurstar ej boende i Kiev efter mitten av 1200-talet. Epic fail för dig.

Pokrovsk och Kupyansk kontrolleras för länge sen av ryssarna. Men helt plötsligt har du glömt bort alla andra betydande orter jag tidigare räknat som ryssarna tog bara förra året, t.ex Chasov Yar, Seversk och Toretsk.

Vänta nu. Du har själv beklagat dig över den djupa spricka som nu uppstått i din älskade transatlantiska axel. Det är ju huvudskälet till din antipati mot Trump(det är ju inte judekuksugeriet för det har ni gemensamt). I WWII stod förresten de västallierade på samma sida som Sovjet. Har du förträngt det? Annars är alla jämförelser med WWII värdelösa. Väst idag är svagt, splittrat, avmaskuliniserat och har förlorat sitt ekonomiska och teknologiska övertag. Endast västs kollaps återstår.

Dessutom är Grönlandsfrågan ett utmärkt exempel på ditt orwellianska dubbeltänk. Du får nog bestämma dig för om du vill framhålla eller bagatellisera den transatlantiska sprickan.

Du kan väl fråga USA som fortfarande använder ryska raketmotorer för sina rymdfärder.

Nu har du lyssnat för mycket på desinformation från SVT. Hittills har i alla fall inget framkommit i Epsteinfilerna som skadar Trump. Det liberala etablissemanget i USA och Europa försöker göra en poäng av att Trumpadministrationen släppt Epsteinfilerna i för långsam takt. Men det är lätt att peta hål på för hittills har över 3 miljoner filer släppts sen Trump svors in medan exakt noll filer släpptes under Bidens tid.
Citera
2026-02-23, 23:20
  #1553
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Divination
Britterna har aldrig haft någon koll och det har de inte nu heller. UK är inget annat än en lögnpropagandacentral numer. Enligt oberoende journalister på plats i Ukraina så håller Ukrainas armé bokstavligen på att försvinna och de enda framgångar Kiev kan peka på är att vissa smärre frontavsnitt håller ut lite längre än andra innan de tvingas till reträtt.

Du har flera gånger visat att Du inte förstår Dig på fördröjningsstrid. Man låter fienden framrycka långsamt, medan man ständigt åstadkommer förluster, så att att hans resurser krymper, underhållsvägarna blir längre och man allierar sig med tid och djup. Sedan, när fienden är tillräckligt försvagad, så tillskapar man en DODFISH och bryter hans anfallskraft. Putin har haft enorma förluster under dessa fyra år, och vi får väl se om Ryssland hämtar sig efter detta.

Britterna har god koll, och inte bara på Ukrainakriget. De vet också om Rysslands andra tillkortakommanden, inte minst avseende att ett så här långt krig skakar förtroendet för Putin.

Citat:
Ryssarna har agerat helt inom krigets lagar när de bombat energinfrastruktur, flygfält och militära produktionsfaciliteter. Ukrainas luftvärn har varit chanslöst från dag 1 och enda skälet till små civila förluster i Ukraina är rysk återhållsamhet.

Naturligtvis inte. Att söka utrota civilbefolkningen genom aktiva bombinsatser mot bl a energiinfrastrukturen är ett brott mot folkrätten. Inte för att ryssarna bryr sig - de har brutit mot allt som finns att bryta, så här långt. En del av oss hoppas på att ryssarna en dag skall få smaka på motsvarande medicin.

Citat:
Herrejävlar vilka fantasier. Att svensk försvarsindustri får massproducera enklare militärt materiel för att det snabbt förbrukas i Ukraina är inget bevis för succé.

Robotar, moderna artillerigranater, artillerilokaliseringsradar, luftvärnsrobotar mm mm är allt annat än "enklare militär materiel". Det är därtill världsledande vapensystem, med stor verkan i sina roller. Det är inte ryskt skräp, som t ex Pantzir som inte tycks fungera alls.

Citat:
Det enda som händer om Zelensky inte går med på fred så snart som möjligt är att Ukraina riskerar att försvinna helt som statsbildning. Kanske redan 2026. Nu vet jag att Europas politiker skiter i det eftersom de i sin paranoia fått för sig att Ukraina köper dem tid att förbereda sig innan Ryssland fortsätter västerut.

Den största risken för utplåning av Ukraina som stat torde vara om man går med på någonting med Putin. Det är här Trump tappar bort sig. Han tror att man kan göra en "deal" med Putin, och att denne skulle hedra något som helt avtal. Det har han redan visat att han inte gör. Frågan är varför Trump är så naiv - eller i avsaknad av moral.

Citat:
Listade som Ruriksfurstar ej boende i Kiev efter mitten av 1200-talet. Epic fail för dig.

De tycks ha befunnit sig i både Kiev, Novogorod och Vladimir, beroende på sammanhang. Det viktigaste i sammanhanget tycks ha varit den legitimitet som Kiev förde med sig, vilken senare några försökte föra över till Moskva, som än i denna dag saknar den genuinitet som lever med Kiev - och som man inte kommer åt.

Citat:
Pokrovsk och Kupyansk kontrolleras för länge sen av ryssarna. Men helt plötsligt har du glömt bort alla andra betydande orter jag tidigare räknat som ryssarna tog bara förra året, t.ex Chasov Yar, Seversk och Toretsk.

Nej, Du har inte visat på något som stödjer att ryssarna sedan länge kontrollerar Pokrovsk och Kupyansk. Små tätorter utan operativ betydelse, bortser jag ifrån. Även ukrainska styrkor har erövrat några mindre orter, men ännu inte något av värde så här långt i år.

Citat:
Vänta nu. Du har själv beklagat dig över den djupa spricka som nu uppstått i din älskade transatlantiska axel. Det är ju huvudskälet till din antipati mot Trump(det är ju inte judekuksugeriet för det har ni gemensamt). I WWII stod förresten de västallierade på samma sida som Sovjet. Har du förträngt det? Annars är alla jämförelser med WWII värdelösa. Väst idag är svagt, splittrat, avmaskuliniserat och har förlorat sitt ekonomiska och teknologiska övertag. Endast västs kollaps återstår.

Dessutom är Grönlandsfrågan ett utmärkt exempel på ditt orwellianska dubbeltänk. Du får nog bestämma dig för om du vill framhålla eller bagatellisera den transatlantiska sprickan.

Jag nyanserar, vilket betyder att jag lyfter fram både problem och tillgångar. Väst har ofta kunnat hålla ihop oavsett inre slitningar, det är man alltså van vid. Emellertid kan det vara annorlunda denna gång, orsakat av Trump.

Citat:
Du kan väl fråga USA som fortfarande använder ryska raketmotorer för sina rymdfärder.

Nu har du lyssnat för mycket på desinformation från SVT. Hittills har i alla fall inget framkommit i Epsteinfilerna som skadar Trump. Det liberala etablissemanget i USA och Europa försöker göra en poäng av att Trumpadministrationen släppt Epsteinfilerna i för långsam takt. Men det är lätt att peta hål på för hittills har över 3 miljoner filer släppts sen Trump svors in medan exakt noll filer släpptes under Bidens tid.

Det hör förstås till saken mer vad som inte släpps, än vad som släpps. Man kan undra litet kring hur urvalet går till. Men, det kommer kanske att uppdagas mera efter hand. Men, vi måste kanske vänta tills efter Trumps mandatperiod gått ut.
Citera
2026-02-24, 15:06
  #1554
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Suck...alla 3 länkar från nutid....när vi alltså pratade Sverige anno 1930 talet.


Tja vi har ju ett nu i svensk riksdag med klar nazisitsk bakgrund... som snart kanske blir Sveriges andra största parti, om de inte redan är det...

SD är sedan 2022 Sveriges näst största riksdagsparti, men deras "nazistiska bakgrund" förefaller tämligen begränsad och långt tillbaka. Det verkliga bagaget är deras gammelsossevänlighet.

Citat:
Ja du är för republikanerna...så du står på samma sida som Trump och hans hejdukar.

Absolut inte! För det första är jag monarkiskt konservativ och för det andra anser jag båda de amerikanska partierna för att vara varianter av liberaler. Trumps person uppvisar alla liberala kännetecken, ävensom hans fixa idé att tvinga på sina uppfattningar på andra.
Citera
2026-02-24, 17:32
  #1555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
SD är sedan 2022 Sveriges näst största riksdagsparti, men deras "nazistiska bakgrund" förefaller tämligen begränsad och långt tillbaka. Det verkliga bagaget är deras gammelsossevänlighet.



Absolut inte! För det första är jag monarkiskt konservativ och för det andra anser jag båda de amerikanska partierna för att vara varianter av liberaler. Trumps person uppvisar alla liberala kännetecken, ävensom hans fixa idé att tvinga på sina uppfattningar på andra.

SD är i stort ett enfrågeparti....all övrig politik tar de från alla andra...sina värderingsfrågor från högern och sin ekonomiska politk från S.

Det verkar ju även republikanerna vara just nu...eller hur, precis som rubriken lyder så dyrkar de Trump, och Trump verkar också betrakta sig själv och kräva av andra att de ska hylla honom som kung.

Trump är INTE liberal, utan antiliberal.
Och idén av att tvinga på andra sin uppfattning tom mot deras vilja, är ju snarast DIN fixa idé, eller hur.
Citera
2026-02-24, 18:41
  #1556
Medlem
Divinations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Du har flera gånger visat att Du inte förstår Dig på fördröjningsstrid. Man låter fienden framrycka långsamt, medan man ständigt åstadkommer förluster, så att att hans resurser krymper, underhållsvägarna blir längre och man allierar sig med tid och djup. Sedan, när fienden är tillräckligt försvagad, så tillskapar man en DODFISH och bryter hans anfallskraft. Putin har haft enorma förluster under dessa fyra år, och vi får väl se om Ryssland hämtar sig efter detta.

Britterna har god koll, och inte bara på Ukrainakriget. De vet också om Rysslands andra tillkortakommanden, inte minst avseende att ett så här långt krig skakar förtroendet för Putin.



Naturligtvis inte. Att söka utrota civilbefolkningen genom aktiva bombinsatser mot bl a energiinfrastrukturen är ett brott mot folkrätten. Inte för att ryssarna bryr sig - de har brutit mot allt som finns att bryta, så här långt. En del av oss hoppas på att ryssarna en dag skall få smaka på motsvarande medicin.



Robotar, moderna artillerigranater, artillerilokaliseringsradar, luftvärnsrobotar mm mm är allt annat än "enklare militär materiel". Det är därtill världsledande vapensystem, med stor verkan i sina roller. Det är inte ryskt skräp, som t ex Pantzir som inte tycks fungera alls.



Den största risken för utplåning av Ukraina som stat torde vara om man går med på någonting med Putin. Det är här Trump tappar bort sig. Han tror att man kan göra en "deal" med Putin, och att denne skulle hedra något som helt avtal. Det har han redan visat att han inte gör. Frågan är varför Trump är så naiv - eller i avsaknad av moral.



De tycks ha befunnit sig i både Kiev, Novogorod och Vladimir, beroende på sammanhang. Det viktigaste i sammanhanget tycks ha varit den legitimitet som Kiev förde med sig, vilken senare några försökte föra över till Moskva, som än i denna dag saknar den genuinitet som lever med Kiev - och som man inte kommer åt.



Nej, Du har inte visat på något som stödjer att ryssarna sedan länge kontrollerar Pokrovsk och Kupyansk. Små tätorter utan operativ betydelse, bortser jag ifrån. Även ukrainska styrkor har erövrat några mindre orter, men ännu inte något av värde så här långt i år.



Jag nyanserar, vilket betyder att jag lyfter fram både problem och tillgångar. Väst har ofta kunnat hålla ihop oavsett inre slitningar, det är man alltså van vid. Emellertid kan det vara annorlunda denna gång, orsakat av Trump.



Det hör förstås till saken mer vad som inte släpps, än vad som släpps. Man kan undra litet kring hur urvalet går till. Men, det kommer kanske att uppdagas mera efter hand. Men, vi måste kanske vänta tills efter Trumps mandatperiod gått ut.


”Fördröjningsstrid”. Att retirera systematiskt som Ukraina gjort sen över 1 år tillbaka är inte taktiskt utan nödvändigt. För att Ukraina förlorar. Jag skulle kunna skriva en längre artikel om alla dummerjönsförklaringar till varför Ukraina åker på däng som jag hört från Bagdad Bob kloner. Ukrainas förluster ligger 7-10x högre än Rysslands och har så gjort i 4 år så sluta fantisera. Varför tror du att Ukraina har brist på soldater när man mobiliserat 2.5 miljoner?

Energiinfrastruktur är legitima mål enligt Genevekonventionen så du pratar i nattmössan. Ditt hyckleri är alltid lika vämjeligt att se. Du falskanklagar Ryssland trots att du själv med en FN-källa bevisat hur få civila som dött i Ukraina samtidigt som du stödjer Israels folkmord i Gaza när samma FN fördömt Israel för just detta.

Sverige har inga ”världsledande vapensystem” utan det du räknar upp är enklare konventionella vapen om än av hög kvalitet. Det kan inte jämföras med t.ex rysk EMP-teknologi och ryska AI-drönare eller amerikanska soniska vapen. Märkligt förresten att Ukraina ägnat så mycket resurser åt att försöka förstöra Rysslands lager av pantsir-s1 system om det nu skulle vara så dåligt.

Du saknar totalt förmågan att se Trumpadministrationens rationalitet i synen på Ukraina. För att du är lika emotionellt investerad som de bindgalna kärringarna och manstanterna i EU. Voldemort Zelensky å sin sida vill förstås hålla igång kriget så länge som möjligt för att slippa hålla val och se sin politiska karriär avslutad. Men för Trump är Ukrainakriget inte bara en stor utgiftspost utan det kan aldrig vinnas av väst oavsett vilken måttstock som används.

Nej, det finns inget sånt sammanhang. De Ruriksfurstar du räknade upp verkade aldrig från Kiev och det finns inga belägg för att de ens satte sin fot där efter mitten av 1200-talet när staden föll i mongolernas händer.

Även ukrainsk media har medgett att Pokrovsk och Kupyansk kontrolleras av Ryssland. Det har redovisat för lönge sen. Hahaha. Så Chasov Yar, Seversk och Toretsk är ”små orter”? Så lät det verkligen inte innan de föll i ryska händer.

Ok. Så du kör orwellianskt dubbeltänk och svammel när jag påpekar din synnerligen motsägelsefulla syn på relationen mellan USA och Europa. Ja, det är annorlunda med Trump och det är fascinerande att du inte vill förstå varför. USA har alltså i över 100 år varit den främsta garanten och spridaren av den liberala globalismen. Europa har förvisso bara varit en villig passagerare på globalisttåget men det har funnits en samsyn på övergripande nivå. Den är borta med Trump.

Ja, visst finns det miljoner Epsteinfiler som inte släppts. Som t.ex allt relaterat till 9/11. Om du tror att Epsteinfilerna döljer mörka hemligheter om Trump kan du bli djupt besviken. Snarare lär judedrulen smaka än mer illa i din käft om alla Epsteinfiler släpps. Eftersom de högst sannolikt i än högre utsträckning än vad som redan skett skulle exponera judiska maktstrukturer och allt ondskefullt dessa legat bakom under många decennier.
Citera
2026-02-24, 19:39
  #1557
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Divination
”Fördröjningsstrid”. Att retirera systematiskt som Ukraina gjort sen över 1 år tillbaka är inte taktiskt utan nödvändigt. För att Ukraina förlorar. Jag skulle kunna skriva en längre artikel om alla dummerjönsförklaringar till varför Ukraina åker på däng som jag hört från Bagdad Bob kloner. Ukrainas förluster ligger 7-10x högre än Rysslands och har så gjort i 4 år så sluta fantisera. Varför tror du att Ukraina har brist på soldater när man mobiliserat 2.5 miljoner?

Ryssland har råkat ut för framgångsrik fördröjningsstrid förr, när Finland fördröjde rysk framryckning för att sedan slå igen mottin och döda allt som fanns däri. I större skala ser jag den möjligheten även i Ukraina, även om det förstås inte behöver utveckla sig på precis det sättet. Internationellt har man iakttagit de stora ryska förlusterna, som blir allt svårare att ersätta. Exempelvis redovisas de här: https://www.telegraph.co.uk/world-news/2026/02/24/russian-soldiers-killed-faster-than-kremlin-can-recruit/

Citat:
Energiinfrastruktur är legitima mål enligt Genevekonventionen så du pratar i nattmössan. Ditt hyckleri är alltid lika vämjeligt att se. Du falskanklagar Ryssland trots att du själv med en FN-källa bevisat hur få civila som dött i Ukraina samtidigt som du stödjer Israels folkmord i Gaza när samma FN fördömt Israel för just detta.

Det är inte legitimt att söka få civila att frysa, törsta och svälta ihjäl. Men, det är förstås bra om det är den ryska hållningen, om det börjar komma bekämpning från andra hållet. Det blir väl vinter i Moskva också en gång, tänker jag. Vad Israel gör mot en terroristfiende i Gaza, legitimerar inte vad Moskva ägnar sig åt i ett land man utan laglig grund har angripit.

Citat:
Sverige har inga ”världsledande vapensystem” utan det du räknar upp är enklare konventionella vapen om än av hög kvalitet. Det kan inte jämföras med t.ex rysk EMP-teknologi och ryska AI-drönare eller amerikanska soniska vapen. Märkligt förresten att Ukraina ägnat så mycket resurser åt att försöka förstöra Rysslands lager av pantsir-s1 system om det nu skulle vara så dåligt.

En hel del, faktiskt. Alla har inte levererats till Ukraina, t ex RBS 15. 15,5 cm BONUS och - 12 cm Strix m/94 - är helt enastående vapen. Båda använda i Ukraina, så vitt jag sett.

Man bekämpar fiendens luftvärn bl a av psykologiska skäl. Det sänker stridsmoralen hos fienden.

Citat:
Du saknar totalt förmågan att se Trumpadministrationens rationalitet i synen på Ukraina. För att du är lika emotionellt investerad som de bindgalna kärringarna och manstanterna i EU. Voldemort Zelensky å sin sida vill förstås hålla igång kriget så länge som möjligt för att slippa hålla val och se sin politiska karriär avslutad. Men för Trump är Ukrainakriget inte bara en stor utgiftspost utan det kan aldrig vinnas av väst oavsett vilken måttstock som används.

Om USA skulle bedöma att Ukraina inte kan vinna kriget med amerikansk hjälp, då har USA dåligt självförtroende. Och just det är en åkomma som amerikaner i allmänhet inte lider av. Nej, det är sannolikt främst en fråga om dåliga moraliska utgångspunkter hos Trump et consortes.

Citat:
Nej, det finns inget sånt sammanhang. De Ruriksfurstar du räknade upp verkade aldrig från Kiev och det finns inga belägg för att de ens satte sin fot där efter mitten av 1200-talet när staden föll i mongolernas händer.

Och det fanns därtill lokala härskare som förefaller ha varit av Rurikätt, eller nära befryndade också. Om jag inte minns fel, var även en del bojarsläkter Rurikbesläktade. Ruriklinjen var inte alls så där rak från Kiev till Moskva, därtill tycks Vladimir ha varit en viktig plats innan Moskva blev centralpunkt, genom Ivan Penningpungs samarbete med mongolerna.

Citat:
Även ukrainsk media har medgett att Pokrovsk och Kupyansk kontrolleras av Ryssland. Det har redovisat för lönge sen. Hahaha. Så Chasov Yar, Seversk och Toretsk är ”små orter”? Så lät det verkligen inte innan de föll i ryska händer.

Pokrovsk förefaller inte ha fallit ännu, om det inte hänt de senaste dagarna. Kupiansk förefaller inte vara nära att falla alls.

Citat:
Ok. Så du kör orwellianskt dubbeltänk och svammel när jag påpekar din synnerligen motsägelsefulla syn på relationen mellan USA och Europa. Ja, det är annorlunda med Trump och det är fascinerande att du inte vill förstå varför. USA har alltså i över 100 år varit den främsta garanten och spridaren av den liberala globalismen. Europa har förvisso bara varit en villig passagerare på globalisttåget men det har funnits en samsyn på övergripande nivå. Den är borta med Trump.

I Väst har "liberal globalisering" i huvudsak betytt "amerikanisering", vilket nu definitivt brutits sedan USA helt godvilligt avstått från den ledarroll man velat inneha sedan andra världskriget. Trump driver inte "Make America Great Again", utan "Make America Alone Again", kanske utan att han förstår det själv. Detta gällde inte bara ekonomi, utan även maktpolitiskt och ideologiskt. Det är mycket ovanligt att en stormakt gör så, och det kommer att förbrylla framtidens historiker.

Citat:
Ja, visst finns det miljoner Epsteinfiler som inte släppts. Som t.ex allt relaterat till 9/11. Om du tror att Epsteinfilerna döljer mörka hemligheter om Trump kan du bli djupt besviken. Snarare lär judedrulen smaka än mer illa i din käft om alla Epsteinfiler släpps. Eftersom de högst sannolikt i än högre utsträckning än vad som redan skett skulle exponera judiska maktstrukturer och allt ondskefullt dessa legat bakom under många decennier.

Jag har varken aning eller förväntan på vad som kan ligga i arkivet, men erfarenhetsmässigt bör man var skeptisk mot politisk makthavare, särskilt när det kommer till sådant som är obehagligt och suspekt. Ja, ungefär som att det kommer en socialdemokrat och säger "Lita på mig".
Citera
2026-02-24, 20:11
  #1558
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
SD är i stort ett enfrågeparti....all övrig politik tar de från alla andra...sina värderingsfrågor från högern och sin ekonomiska politk från S.

Möjligen från en för länge sedan avsomnad höger, ty hos vår tids M har de inte funnits på länge. S ekonomiska politik är en av orsakerna till att Sverige hamnat i dessa problem.

Citat:
Det verkar ju även republikanerna vara just nu...eller hur, precis som rubriken lyder så dyrkar de Trump, och Trump verkar också betrakta sig själv och kräva av andra att de ska hylla honom som kung.

Trump är INTE liberal, utan antiliberal.
Och idén av att tvinga på andra sin uppfattning tom mot deras vilja, är ju snarast DIN fixa idé, eller hur.

Liberaler är ofta ytterst trångsynta och förespråkare för förbud av allehanda slag. Du kan se på svenska Liberalerna/Folkpartiet och deras förbudsiver - "batongliberalismen". Minns Du Bengt Westerberg? Minns Du Franska revolutionen?

Gärna vill de också beröva t ex svenskar deras självbestämmande genom att flytta beslutsmakt utomlands, t ex till EU/FN/WTO etc. Trump är också mycket för att flytta beslutsmakt, helst till sig själv. Trump är en sammansatt figur och vill själv gärna vara både mäktig, dyrkad och "kunglig", samtidigt som han inte ställer några som helst moraliska krav för sig själv. Det brukar inte bli bra.
Citera
2026-02-24, 22:06
  #1559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Möjligen från en för länge sedan avsomnad höger, ty hos vår tids M har de inte funnits på länge. S ekonomiska politik är en av orsakerna till att Sverige hamnat i dessa problem.



Liberaler är ofta ytterst trångsynta och förespråkare för förbud av allehanda slag. Du kan se på svenska Liberalerna/Folkpartiet och deras förbudsiver - "batongliberalismen". Minns Du Bengt Westerberg? Minns Du Franska revolutionen?

Gärna vill de också beröva t ex svenskar deras självbestämmande genom att flytta beslutsmakt utomlands, t ex till EU/FN/WTO etc. Trump är också mycket för att flytta beslutsmakt, helst till sig själv. Trump är en sammansatt figur och vill själv gärna vara både mäktig, dyrkad och "kunglig", samtidigt som han inte ställer några som helst moraliska krav för sig själv. Det brukar inte bli bra.

men herregud Uven, läser du vad du själv skriver?
Den ENDE av oss två som ständigt förespråkar förbud, tvång och bestraffningar är DU.

Det liberalismen gjort är att förbjuda förbuden och tvångs och straff samhället.
Ibland tror jag itne du begriper hur samhällena i Europa m.m de facto såg ut innan liberalismen tog fart...Varför tror du att så många europeer flydde till USA? hmm? nån aning? För din information de flydde inte bara pga fattigdom och svält, de flydde också för att slippa förbuden...tvånget och förtrycket.

Trump tänker, beter sig och önskar säkert att han var som en kung.
Och han är inte ett skit "sammansatt" han är en tämligen enkelspårig narcissist.

Läste precis en undersökning över hans fallande siffror i USA,
De grupperna som fortsatt tror på Trump är:
"Trump har tappat i alla större demografiska grupper: där republikaner, konservativa och vita amerikaner utan högskoleexamen sticker ut som några få grupper med en positiv bild av presidenten."

Notera: konservativa.
__________________
Senast redigerad av Merapi 2026-02-24 kl. 22:16.
Citera
2026-02-24, 22:26
  #1560
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
men herregud Uven, läser du vad du själv skriver?
Den ENDE av oss två som ständigt förespråkar förbud, tvång och bestraffningar är DU.

Inte alls. Du har liberala, och andra vänstertendenser och accepterar inte motsatta åsikter. är förespråkare för de värdegrunder som implementerats särskilt i offentlig verksamhet, och inte bara i Sverige.

Citat:
Det liberalismen gjort är att förbjuda förbuden och tvångs och straff samhället.
Ibland tror jag itne du begriper hur samhällena i Europa m.m de facto såg ut innan liberalismen tog fart...Varför tror du att så många europeer flydde till USA? hmm? nån aning? För din information de flydde inte bara pga fattigdom och svält, de flydde också för att slippa förbuden...tvånget och förtrycket.

Det såg olika ut i olika länder. I Sverige var det inte många som emigrerade pga något slags förtryck. Konventikelplakatet upphävdes redan 1858. Några fanatiker lämnade landet, men efter ca 1860 var nog detta en obetydlig drivkraft. Det var främst ekonomiska och sociala krafter.

Citat:
Trump tänker, beter sig och önskar säkert att han var som en kung.
Och han är inte ett skit "sammansatt" han är en tämligen enkelspårig narcissist.

Läste precis en undersökning över hans fallande siffror i USA,
De grupperna som fortsatt tror på Trump är:
"Trump har tappat i alla större demografiska grupper: där republikaner, konservativa och vita amerikaner utan högskoleexamen sticker ut som några få grupper med en positiv bild av presidenten."

Notera: konservativa.

Ja, amerikanska konservativa har inte så många alternativ att välja på. Det är illa för dem, men USA är i huvudsak ett liberalt land.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in