Citat:
Ursprungligen postat av
IR5
Vad fan pratar du om egentligen?
NI kommer hit och snackar om någon jävla situation som ni beskyller Islam för. Vadå "dom andra började"? Tror du det här är sandlådan där du och jag ska sno kulor från varandra? Islam har idag inte den kultur-politiska makten som ni tillskriver den. Detta är ett faktum. Det är inte jag som på något sätt gör filmer/teater/konst/TV-serier/tecknade filmer etc etc.. När tänker du vakna upp Bogomil.. ?
Herregud... du klarar inte av att inse att islam/upptagning av koran att ges giltighet i aktiv interaktion, är förlegat.
Många muslimer förstår detta men inte du.
Många muslimer ville, men i successiv takt har man lärt sig att tona ner sina krav på olika arenor, men inte du... du dras med känslan av att demokratins villkor är djävulens påfund eftersom fundamental islam inte har tolkningsrätt i det levernet.
Att du sedan inte förstår termernas innebörd, kan ha att göra med att islamism förpassar allt som inte kan återknytas till hadit/koran.. att vara på olika sätt vedervärdigt.
Men så är du också ovanligt subjektivt uppeldad och radikaliserad - det är då dimsynen smyger sig på.
I varenda inlägg.. gör du en blunder genom att försöka... relatera ett genuint islamiskt problem till annat. och gränslöst börjar du yra och hämta "argument" ur 1800-t , ur 1600-t , ur medeltid ur irrelevanta anekdoter ur 60-talet ena dagen någon blänkare du krafsat fram med spontan googling andra dagen... men du förstår inte det duförsöker manipulera in där du vet att islam skär sig rejält och inte längre är så rumsrent.
I tron att du fått en slägga i handen att slå ner genomtänkta erfrenhetsbaserade argument som enbart belyser fundamentalistiskt färgade blockeringar.
För att
din skyttegravsposition IR5 ju är så undflyende, samt verklighetsförvrängande i avsaknad av det öppna perspektivet.
Medan du ändå, avlöjar dig
inte ens ha läst inläggen!
Du är en riktigt , riktig slarver!