Citat:
Ursprungligen postat av
LuluBrooksie
Jag bad om bevis att staten säljer barn. Ingen. Inte en enda kunde ge mig bräevis. Ändå pratar ni om det som om det vore ett faktum.
Medan faktum är att om ni hade varit de där underbara, omhändertagande föräldrarna ni tror ni är, så hade era barn varit hemma hos er nu. Suger det till i mammahjärtat? Varför gjorde det inte det från början?
Ps NEJ barn omhändertas inte för att det inte trivs i skolan

Haha är det en skruv som saknas eller?
Förstår du väll själv att socialtjänsten inte går och kidnappar barn. Utan dom gör det genom byråkrati och makt.
Det finns massor med föräldrar vars barn mår dåligt i skolan som blir oros anmälda, där dom kan omhänderta barnet med lvu.
Det är tusentals barn som får lvu, det kan ske för att föräldrar tackar nej till insatser tex, ca 30 000 barn varje år?
De räcker med en liten sak som dom anmärker på, så kan de ta barnen.
Det är inget rättssäkert process att ta barnen.
Barnen säljs inte, barnen omsätter dock mycket pengar tex i familjehem genom handläggningar, alla personer som är med och gör byråkrati gällande ett barn tjänar en lön.
Det kan hända dig också, det räcker med att vara lite omogen, som du verkar vara så kan dom anmärka på det, eller att du är lite orolig eller frågar mycket på bb osv. Att du ser för ung ut osv osv.