Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Vi kanske inte ska diskutera när du inte ens kan lagen. Men du vill ha livstid för falskanmälan för till ex mord är ju vansinne. Du och andra personer fattar inte vad för höga straff gör med anmälningsviljan. Du får flytta till UAE eller Saudi där våldtäkter inte existerar för kvinnor inte vågar anmäla för risken för dömas för falsk anmälan.
Jag tror du måste hålla isär falskanmälan mot anmälan för brott för vilka det inte finns nog med bevis för att fälla någon.
Om det inte finns nog med bevis för att ett brott har begåtts måste den utpekade/åtalade faktiskt frias, eller inte ens åtalas. Och det gäller oavsett vad för slags brott det gäller.
Men det måste också vara så att i det fall någon specifik person har polisanmälts för ett brott, som senare visar sig aldrig ha ägt rum, måste den som anmält den utpekade personen straffas. Dels för att personen i fråga har slösat med polisens tid, och dels för att den utpekade måste få upprättelse för falskanmälan. Denna senare del bör dessutom vara beroende av hur långt saken har gått innan det upptäcktes att den anmälan som lämnades in är falsk.
------------------
Och bara för att vara tydlig: en falskanmälan är en sådan där anmälaren vet (eller borde ha vetat) att grunden till anmälan inte finns.
Om Anna Andersson går till polisen och anmäler Kalle Karlsson för att ha våldtagit henne, men det går att bevisa att han inte gjort det (genom att KK tex var på semester i ett helt annat land när våldtäkten skall ha skett) så är det en falskanmälan.
Men om Anna Andersson går till polisen och berättar att Kalle Karlsson gjort X med/mot henne, och vill anmäla det ifall det är ett brott, så är det inte en falskanmälan.