Citat:
Ursprungligen postat av
2560p
Det som sägs är ju att de går runt och gör ingenting, och att de vantrivs med det. Precis som du skrev. Sen att snubben har orealistiska drömmar om SSAB får väl stå för honom.
Vet inte hur det är med Stegra, men det var väl många som flyttade till Skellefteå just för att jobba på NV. När det konkade fick de väl flytta igen, det var väl knappast så att det fanns tillräckligt med jobb lokalt. Så det är ju inget konstigt i sig. Men man kan ju undra varför de gav sig in i samma idioti en gång till.
Reportaget var ju riktigt uselt så det sades inte speciellt mycket. Vad jag menar är att det inte är bara en person som inte har något att göra och det fortsätter rekryteras. Detta borde reportaget ha handlat om. Varför gick inte Riks till Stegras informationscenter och frågade om det?
Sedan att det är närmare 700 som inte har något att göra och att många kommit från Northvolt, där de inte hade något att göra heller, säger väl en del om vilket klientel som anställts. Hur kan någon med driv orka gå omkring och göra ingenting månad efter månad på en ofärdig byggplats? Ingen, således måste de han anställt oduglingar.