2026-02-13, 12:56
  #49
Medlem
ppp333s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare
Det Orwellska "Sanningsministeriet" på Sveavägen arbetar oförtrutet med sin version av sanningen. Nu måste partiet skyddas från alla elaka personer som visar på den monumentala inkompetens som föregående regering (röd/grön) hade när de på ideologiska grunder gjorde kärnkraften olönsam, och därmed tvingade kraftverkens ägare att stänga dessa.

Vi får heller inte påminnas om när S, MP, C och V riksdagsgrupper stod och jublade i riksdagens kammare när de med en enda rösts övervikt såg till att beslutet om stängning av Ringhals 1 och 2 inte reverserades. Glöm aldrig varför vi nu sitter och plötsligt blivit beroende av elstödsbidrag för att inte samhället skall haverera!
Måste du dra upp det där!? Ingen skugga skall falla på dessa jublande politiker.
Citera
2026-02-13, 12:57
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dwg
Vänster lever på bidrag, så är vi som betalar för dom.
Det är nöjda idioter



De tio som fick högst elstöd i Sverige fick alla över 300 000 kronor, rapporterar Sveriges Radio.

Rekordet? 773 669 kronor.

Men vem som fick pengarna är hemligt.


ett exempel på högerns bidragspolitik.
rutbidrag också fördubblat.
men högerns betalar bara ut bidrag till överklassen så dom kan ha städerskor och hålla sina swimmingpooler varma

https://www.expressen.se/nyheter/fick-700-000-kronor-i-elstod/
Citera
2026-02-13, 12:59
  #51
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bofop
Ja, för det var ju vänstern som absolut ville att vi skulle gå med i EU?

Socialdemokraterna förespråkade ett EU-medlemskap inför folkomröstningen, din dummer

Framför allt är vänstern skyldig till att ha stängt ner kärnkraft genom att höja effektskatten så till den milda grad att den uppgick till en tredjedel av driftkostnaden, trots att remissinstanser som Svenska Kraftnät var tydliga med att det i allra högsta grad kunde medföra nerlagd kärnkraft och efterföljande elbrist. Regeringen drev igenom idiotin iaf för att behaga sina samarbetspartier och sin vänsterfalang. 4 reaktorer försvann som ett brev på posten och man tvingades paniksänka effektskatten och till slut ta bort den. Vad som hänt med elpriserna därefter vet vi förhoppningsvis alla. Allt detta hade enkelt gått att undvika, och en stor majoritet av riksdagen ville egentligen aldrig att det skulle ha skett.

Frågor på det?
Citera
2026-02-13, 12:59
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wyrdkin
Vänstern är det enda parti som faktiskt cill sänka priserna. Ett citat frpn deras aida

"...Sverigepriser” på el. Ett slags prisskydd för svenska konsumenter. Modellen innebär att vi reglerar marknaden genom att frikoppla de svenska elpriserna från de höga exportpriserna på elen till kontinenten."

https://www.vansterpartiet.se/sank-elkostnaderna-infor-sverigepriser/fragor-och-svar-om-sverigepriser/

Det är för roligt att ni som hatar på vänstern och S är så dumma i att ni inte förstår att i grund och botten är detta pga vår liberala oreglerade marknad och det är era byfånepartier M och L som propsar för detta.

Stackars dumma jävlar.

Det var sossarna som införde det en gång i tiden, på 90-talet.

Det är ganska typiskt vänster att vilja saker, men inte förstå orsak och verkan, och hur saker och ting hänger ihop.

I sak har jag inget emot förslaget, men samma parti protesterade inte direkt när vi la ner kärnkraft, och brukar generellt hata villaägare över allt annat.
Citera
2026-02-13, 13:01
  #53
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare
S, MP, C och V riksdagsgrupper stod och jublade i riksdagens kammare när de med en enda rösts övervikt såg till att beslutet om stängning av Ringhals 1 och 2 inte reverserades.

Vilken riksdagsomröstning menar du?
Citera
2026-02-13, 13:05
  #54
Medlem
Wyrdkins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baheera
Det var sossarna som införde det en gång i tiden, på 90-talet.

Det är ganska typiskt vänster att vilja saker, men inte förstå orsak och verkan, och hur saker och ting hänger ihop.

I sak har jag inget emot förslaget, men samma parti protesterade inte direkt när vi la ner kärnkraft, och brukar generellt hata villaägare över allt annat.

Nej det var självklart Reinfeldt som gjorde det 2011. Kul att du kunde få lära dig något.
Citera
2026-02-13, 13:09
  #55
Medlem
Vänstern och så kallade högern I samma klubb sitter i knät på globalisterna så skylla på varandra är meningslöst. Hade varit lika dyrt med S i makten. SD 2a största partiet har inte ens minister post så vad gnäller ni med låtsas värdegrund om?
Citera
2026-02-13, 13:12
  #56
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gosepuffen91
Gosepuffen röstar på Hitler, och Gosepuffens elräkning är lägre än era. Det betyder att Gosepuffen automatiskt fattar bättre beslut än er.

Det är väl bergvärme nere i helvetet där Gosepuffen huserar. 🔥
Citera
2026-02-13, 13:13
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wyrdkin
Nej det var självklart Reinfeldt som gjorde det 2011. Kul att du kunde få lära dig något.

Bjuder på den här:

svenska elmarknaden avreglerades 1996 för att öppna handeln med el för konkurrens, med syfte att pressa priser och öka effektiviteten. Medan elproduktionen och försäljningen blev fri, kvarstår elnätet som ett reglerat monopol. Det har gett konsumenter över 150 elleverantörer att välja mellan, men också lett till högre prisfluktuationer.



Reinfeldt införde däremot elområdena för att plocka poäng bland sina utrikes kollegor, och sålde ut sina medborgare. Han är också ett riktigt svin, men avregleringen är det Göran Persson som är ansvarig för.

Punkt.

Kul att just DU fick lära dig något idag.
Citera
2026-02-13, 13:14
  #58
Medlem
Frågan är väl om det hade hjälpt med mer kärnkraft och elproduktion i största allmänhet, eller om det bara hade inneburit ökad export till Tyskland, och lägre priser där men bara marginellt här.
Citera
2026-02-13, 13:16
  #59
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Det är väl bergvärme nere i helvetet där Gosepuffen huserar. 🔥

Nej, Gosepuffen har element. Men ni rättrogna får väl sitta och sjunga sånger runt någon lägereld på någons uppfart när det blir för dyrt att värma upp bostäderna när vänstern vinner valet i höst.

Gosepuffen undrar hur alla kan ha glömt av vem det var som iscensatte dagens energipolitik. Svaret är så uppenbart att man förundras över hur totala navelskådare ens har mage att kritisera högern för det här. Det är ni rabiata kärnkraftsmotståndare med fradga i munnen och hat i ögonen som är orsaken!

Gosepuffen gillar INTE er!
Citera
2026-02-13, 13:16
  #60
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Japp, det är skitenkelt att sitta och säga att högerpartierna ska dela ut elstöd och helikopterpengar till alla som vill när de själva inte har makten och det är deras ekonomi.
Hade S styrt hade vi haft exakt samma läge men med kanske ännu högre skatter och högre pris då de aldrig godkänt att köra karlshamnsverket för det hade MP satt stopp för.

Om S styrt hade 9 av 10 haft mer i plånboken, vilket riksdagens utredningstjänst har räknat ut, men du kanske talade till den återstående tiondelen.

Karlshamnsverket tas bara i drift när priset är så högt att exporten blir lukrativ, så det producerar ingen el som kommer oss tillgodo.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in