Citat:
Ursprungligen postat av
Laszlo Kovacs
Såg du själv förhöret? Låter inte så utifrån hur du återger det. Jag såg första 90 min innan jag ledsnade på skiten. Bondi sa i början innan de körde igång att tiden de fått på sig att gå igenom och bearbeta dokumenten innan släppet inte hade varit tillräcklig trots att de jobbade med det på heltid. Demokraterna använde sina fem minuters-utfrågningar till att babbla om offren, filerna, skjutningarna i Minnesota och allt möjligt för att avsluta med att fråga Bondi om hon skulle be offren om ursäkt för att deras namn inte censurerat - ja eller nej. Bondi vägrade svara ja eller nej, utan bemötte de andra anklagelserna, vilket så klart inte gick då de fem minuterna redan var använda.
Alltså, istället för att hålla ett ordentligt förhör så kom demokraterna med fem minuter babbel och anklagelser följt av "ber du offren om ursäkt, ja eller nej?". De ville inte höra vad hon ville säga. Anledningen är så klart att demokraterna är lika insyltade i det här som republikanerna.
Jag kallade det hela en cirkus och att Bondi starkt bidrog till det.
Så ja, visst tog demokratiska ledamöter också i från tårna på ett väldigt uppskruvat sätt.
Jag har sett stora delar av förhöret och du har fel om att Bondi svarade på frågorna. Hon vägrade systematsikt att svara och kastade istället ur sig motanklagelser på ett väldigt aggressivt sätt.
Läsarna på FB kan ju titta själva och se hur det var.
Bondis taktik var genomgående att inte svara utan att gå till attack. Vad är det för uppträdande av USA:s justitieminister i ett kongressförhör? Hennes förakt var totalt för själva förhöret och väldigt ovärdigt.