Citat:
Ursprungligen postat av
-Gummi-Tarzan-
Är det något annat bilmärke som ligger ens i närheten av att ha eldat upp sina inledningsvis levande förare såväl som passagerare?
Världens rikaste man Elon säljer den, och ignorerar att människor eldas upp levande.
Vad tycker du om Tesla, och att deras elektroniska dörrar slutar fungera vid krockar?
https://people.com/student-died-trapped-tesla-crashed-fire-family-is-suing-11900346
Citat:
Ursprungligen postat av
StorFetAnka
Elektroniska dörrar som dessutom låser automatiskt, även om nån är jättesnabb med hammare och lyckas krossa rutan så ska de först leta rätt på det dolda vredet bakom en dold panel som är olika på alla bilar. Å det i en bil som precis krockat där krockkuddarna löst ut och allt skit som låg löst nu är utspritt överallt samt att hela bilens chassi lär vara deformerat. Å allt det medan bilen brinner kraftigt.
Det är 'sjukt' att moderna bilar är så korkade.
Även vanliga bensin eller dieselbilar har elektriska dörrhandtag.
Om någon sitter i en bil, medan föraren stiger ur och råkar låsa med fjärren, så är personen i bilen inlåst!
Jag steg ur bilen och stängde dörren, och hörde att den låstes. Jag kollade i fickan var nyckeln tagti vägen - men kunde inte hitta den. Som tur var hade jag precis kommit hem, så jag kunde gå efter reservnyckeln. Öppnade och jag hade tappat nyckeln så den lagt sig på tröskeln, och när jag stängde dörren kom den i kläm mellan tröskel och dörrens handskfack.
Jag kollade sen vad som händer ifall man sitter i bilen och trycker på fjärrens låsknapp. Otäck känsla att trycka på fjärren, för man blir inlåst och enda utvägen är att trycka på 'lås-upp'.
Förresten läste jag att Kina nu förbjudit elektriska dörrhandtag, i alla fall på elbilar.
Hur kan tekniker vara så dumma i huvudet? Är det för att spara in på kostnaden av ett manuellt dörrhandtag? Jag bara häpnar!