Citat:
Ursprungligen postat av
little-dreams
Allard är inte där för att sprida glädje han är där för att förändra och genomföra sin politik bland de halvdöda knappt levande kadaver till s.k politiker som blint följer partipiskan.
Han ifrågasätter deras politik, kräver svar av dem och debatterar. Klart som fan det blir surt då. De vill ju bara sitta av tiden och klubba igenom redan fattade beslut.
Politik handlar inte om att sprida glädje. All politik handlar om att förändra. Oavsett om man heter Ulla från MP eller Allard från ÖP. Du har fått mycket om bakfoten. Skriver dessutom i affekt.
Anledningen att det blir surt i fullmäktige, är att Allard uppför sig som en kaosande femåring helt utan impulskontroll och konsekvenstänk. Hade femåringen fört fram sina åsikter på ett vuxet och civiliserat vis hade få brytt sig, och han hade sannolikt fått mer gehör och stöd, även från sina meningsmotståndare.