Citat:
Ursprungligen postat av
TheJesuit
Det hade varit mer än ok med mig om polisen hade varnat när det bor en våldsverkare i grannskapet, och extra viktigt så klart om det är en pedofil (även RFSL's pedofilgrupp räknas in här). Men polisen gör inte detta, och än mer: de gör vad kan för att skydda personen genom att ge den en ny identitet. Då måste vi medborgare ta ansvar. Dumpen är just et sådant initiativ.
Även i en mycket avskalad stat, som en nattväktarstat, så är statens primära roll att skydda sin befolkning. Man kan bara konstatera att staten inte uppfyller det kravet. Men vi har de politiker och det samhälle vi förtjänar, de enda som kan kräva förändring är folket. Historiskt har vi gillat daltande och då kan vi egentligen inte klaga när vissa brottslingar våldtar våra barn.
Du menar att polis skall varna nät någon som har domar på sig flyttar in. Så det automatiskt går ut ett brev till alla boende inom xkm "nu har ni fått en knarkare i området som sålt droger till minderåriga" eller "nu flyttade ola petter in i erat område för 40 år sedan blev han dömd för misshandel när han blev indragen i ett slagsmål"
Eller det är inte alla brott som skall initiera dessa utskick?
Det gör också att rättsvård och rehabilitering blir helt meningslös. Då kan vi skita i att vårda och integrera människor i samhället. Då vart gång en människa kommer flytta kommer grannarna trycka ut individer. De får flytta och rättsväsende pumpa ut brev efter brev efter brev. Lika bra att ha livstidsfängelse för ringa stöld och avrättning för misshandel, sälja droger, rattfylla med mera.
Det intressanta är ju att både Patrik ocg Sara varit dömda och då kommer att få hela listan med domar spriden av staten. Alltså finns det risk att de börjar jagas. De påstår ju sig blivit rehabiliterade och slutat begå brott.