Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
På vilket sätt missbrukar åklagaren sin position? Du har fortfarande inte lagt fram var man tar del av åklagarens politiska agenda. Jag tolkar det som att du inte kan belägga det helt enkelt.
Åklagare kan uttala sig hur dom vill och när dom vill i olika ärenden. I detta fallet väger allmänintresset tungt. Katja ljög om viltolyckan det står klart sedan länge. Att upprepa det som redan avhandlats gagnar inte tråden, så försök ta del av tidigare inlägg.
Jösses vilket okunnigt påstående. Nej, det kan dom verkligen inte.
Har du aldrig hört talas om begreppet förundersökningssekretess?
Den gäller åklagaren.
Den gäller inte försvarsadvokaten.
Åklagare Jakobsson, okunnig som han är, verkar dock tro motsatsen. Vilket blev,för honom, pinsamt tydligt när han pladdrade på om fallet och samtidigt anklagade för Katjas advokat för att han uttalat sig i ärendet.
Inte heller får åklagaren förtala folk. Han bör således idka vissförsiktig i att spekulera i massmedia och uttala sig om vad personer han utreder har gjort och inte, när han egentligen inte vet.