Citat:
Ursprungligen postat av
Varforanonym
Så kan det vara absolut men det är de som är tanken med utredningshem, att utsättas för stressiga situationer som är påtaglig, det är trotts allt en utmaning att ta hand som ett spädbarn. Samtidigt har fadern utsatts för samma behandling och han ansåg lämplig som förälder?
Det är ingen normal miljö. Ska föräldraförmåga bedömas bör det göras av annan typ av personal och i barnets och föräldrarnas naturliga vardagsmiljö.
Utredningshem fungerar i praktiken som socialtjänstens LVU-fabrik, en plats där ett redan på förhand bestämt narrativ får sin formella stämpel. Föräldrar bör därför vara mycket försiktiga med att tacka ja. Om man ändå gör det krävs noggrann egen dokumentation; utan den riskerar man att stå helt försvarslös mot den gaslighting som ofta följer.
Att även fadern utsattes för samma behandling kan mycket väl ha varit förutbestämt. Därför är det särskilt intressant att granska vilka uppgifter socialtjänsten lämnade till utredningshemmet innan han flyttade in med barnet.
Det är socialtjänsten som sätter narrativet. Utredningshemmet ger det en officiell stämpel, en stämpel som sedan används i rättsliga sammanhang inför domstol och nämnd.