Citat:
Ursprungligen postat av
coffeez
Folk kan ändå köpa ut om det vore legaliserat precis som de gör idag med både droger, cigg, snus och alkohol....
Ända är att försöka få in gängen som säljer. Gängen har ju blivit försvagade efter att allt fler toppar åkt dit.
Nejdå. Åker en in, rekryteras två nya.
Och sitter en kriminell i fängelse, så lär han känna 20 kriminella till med olika kontakter och möjligheter att bidra till affärerna.
De blir tillfälligt försvagade, men det går mycket fortare att bygga sig starka än vad en vanlig svensson förstår.
Jag vet precis för jag har sätt vilka nätverk som skapas och hur makten förstärks i det långa loppet av ett fängelsestraff.
Det finns inget ställe som föder så grova kriminella som ett fängelse gör, plötsligt har de kontakter över hela landet istället för bara över stan.
Att folk KAN köpa ut är väl inte argument nog för att man ska slopa Systembolaget eller kränga snus på Hötorgets marknad?