Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Nja. Hon är uppenbart kär i CP. Han är stilig och charmig. Och de har verkligen fått kämpa för sitt förhållande. I några år i början var det en hatstorm mot Sofia. En golddigger hade lämnat skeppet för mindre än det hon då fick utstå. Hon är uppenbart kär i CP. Glittrar I hennes ögon när hon tittar på honom.
Jag skulle tänka "nu fick skvallerkärringarna mer att skvallra om, de små liven med förmodligen torftiga liv, så att de måste lägga kraft på skvaller istället för att hitta egna spännande liv att leva". Så skulle jag reagera. Och du? Hur skulle du reagera?
För att hon har fyra barn, som kommer må dåligt av illasinnade rykten om deras mamma. Så folk får skärpa till sig. Fyra barn kan fara illa över skvallerkärringars skitsnack om deras mamma. Därav har det relevans.
CP är absolut inte charmig, tvärtom, han är socialt awkward och har svårt att sätta ihop en hel mening. Hans allure kommer ifrån att han blir bra på bild (det medges), att han är prins (vilket är fånigt på 2020-talet, att det ska ha betydelse) och att han är rik.
Jag skulle aldrig ha blivit intagen av honom, för jag ser direkt att han inte har någon hjärna bakom ögonen. Det var samma med kungen för övrigt, han kunde också vara snygg på vissa bilder i ungdomen, när fotografen lyckats få honom att koncentrera blicken på något. Men i vanliga fall så har de båda (kungen och CP) helt tomma blickar, man ser att det inte finns någonting bakom. Och jag skulle aldrig kunna tända på en sådan man, oavsett regelbundna och manliga anletsdrag i övrigt. Intelligensen är så viktig för ett förhållande.
Angående att S från första början blev så illa omtyckt av folket (och detta gäller även M-M), så är det speciellt i och med att en prinsessa a) ska representera just det folket och b) försörjas av deras skattepengar. Och då KAN man inte bara strunta i kritiken. Det enda raka hade varit att de hade hoppat av försöken att bli prinsessa, när de insåg att de aldrig skulle accepteras fullt ut av sina respektive folk. Det skulle en juste och reko kvinna ha gjort.