Citat:
Ursprungligen postat av
Trucker.Calzone
Staten borde gå in och förstatliga all elproduktion och sedan sälja den till allra möjligast billigaste pris till landets innevånare och företag och alla investeringar kan finansieras med den el som säljs till utlandet.
Folk har svårt att förstå att vi är med i EU sedan mer än 30 år tillbaka i tiden. Svenska staten kan inte, får inte, gå in på en fri marknad och styra prissättningen.
Jag är helt övertygad om att ett försök att använda elexportinkomster, finns egentligen inte någon export på en gemensam marknad, till enbart svenska investeringar skulle hamna i EU-domstolen.
F.ö finns det redan "statlig" el i form av Vattenfall. Det är bara att välja det alternativet om man som kund anser att det är mer prisvärt.
I en bortre förlängning så ägs f.ö elbolagen i stor utsträckning av pensionsfonder. Vi måste således sparka på giriga fattigpensionärer, d.v.d precis sådana som Konrad, och se till att de inte kräver mer i utdelning från dessa pensionsfonder.