2026-01-26, 13:38
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
ICE och maga riktar in sig på demokratiskt styrda stater och städer medvetet.
Är detta ens en fråga?, det är ju allmän känt hur maga beter sig.

Maga-fascister påstår sig vilja skydda amerikaner, bara idioter tror på det.
De klart våldsammaste delstaterna är styrda av republikaner.
Lol. Klassisk statistik fascist. Jämför man städer och inte stater så ligger 50 av 50 av de absolut våldsammaste städerna i kontroll på demokraterna.
Citera
2026-01-26, 13:38
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Mycket somalier i Minnesota som alltså ICE jagar? Trodde det var mest svenskättlingar i Minnesota.
Minesota har långt ifrån högst andel invandrare, dom är inte ens på top 20 i USA... ICE verkar ha olika strategier i blåa och röda stater och det är främst i blåa stater som ICE kaosar mest och publikt.

Det är väl ett politiskt straff eller för att få till undantagstillstånd i blåa stater för att säkra mellanårsvalet.
Citera
2026-01-26, 13:39
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reverend.Camden
Fast det görs ju inget åt det här lokalt. Det skulle nog behövas ett svenskt ICE. Det är inte rimligt att låta främmande folk fortsätta plundra vårt samhälle. Det finns inga ursäkter för att bete sig bedrägligt mot ett land som tog emot en och bjöd på allt!
Att man är klanlojal är inget konstigt men det innebär inte att man beter sig kriminellt mot värdlandet.
Detta är sunt förnuft och kan inte ifrågasättas av en normal tänkande individ. Men Sverige begår självmord genom empati.

Tyvärr drabbas alla när man inte sparkar ut kriminella element. Ta t ex hemtjänstvåldtäktsmännen varför låter man dessa vara kvar i Sverige? Detta är självskadebeteende och det är nästan så att man undrar varför andra länder inte tvingat på oss förvaltare då våra ledare knappast kan ses som tillförlitliga…

Är du invandrare och sköter dig och anpassar dig - välkommen!
Är du invandrare eller barn till invandrare och missköter dig t ex våldtar 89-åringar på så ska du ut och helst hela din släkt.

Känns som du pratar om flera olika ämnen samtidigt nu.

Men delar åsikten att utländska medborgare som gör sig skyldiga till fängelsestraff med 1 år eller längre i straffskalan bör utvisas ur Sverige om det inte finns särskilt ömmande skäl. Det handlar dock om rättspraxis, inte om att vi behöver ett svenskt ICE. Hoppas aldrig någonsin vi behöver uppleva en hemlig polis i Sverige.
Citera
2026-01-26, 13:46
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alex-tuta
Problemet är att dom har inte utrett det på komunal nivå.
Det har funnits visselblåsare som har försökt uppmärksamma problemet med bidragsfusket men dom har blivit antingen
Ignorerade eller tystade. Nick Shelby har avslöjat fusk med transporter också i Minnesota.

Finns väl i dagsläget ingenting som tyder på att de har blivit tystade? Med största sannolikhet så finns en bakgrund och en dokumentation att gräva i, men gissningsvis så läggs merparten av allting som anmäls ned, både här och i USA.

https://kstp.com/tracking-your-tax-dollars/whistleblower-minnesotas-child-care-assistance-program-has-fraud-cases-dating-back-12-years/

Oavsett så behöver det ju utredas. Vad man kan utesluta redan nu är nog summan om "100b dollars" som Donald Trump skrev på Truth. Det är 100% av all delstatsbudget i flera års tid som krävs för att nå, så den är helt utesluten.

Men givetvis ska det utredas ordentligt och påföljder utdelas.
Citera
2026-01-26, 13:48
  #89
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anonn
Vilket våld syftar du på?

Våldsbrott allmänt?

Den gemensamma nämnaren är hög andel afroamerikaner(afro-latinos inräknat). Och dessa våldsamma områden brukar rösta på demokraterna till överväldigande del.
Du har fel, men att kolla upp fakta är väl inget man ska förvänta sig av dig.
Citera
2026-01-26, 13:50
  #90
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alex-tuta
Har du noll koll på vad som sker i Minnesota?
Du verkar vara riktigt puckade.
Jag har väldigt bra koll på vad som sker i Minnesota. Förmodligen bättre koll jämfört med dig, som tveklöst får alla nyheter via MAGA-kanaler.
Citera
2026-01-26, 13:51
  #91
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av epaKungen
Lol. Klassisk statistik fascist. Jämför man städer och inte stater så ligger 50 av 50 av de absolut våldsammaste städerna i kontroll på demokraterna.
Källa på det?
Citera
2026-01-26, 13:54
  #92
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av otello
ICE är för hårda, ja.
Beträffande somaliska friskolor så är det redan utrett, det uppdagades och stoppades under Bidenadministrationen. Med det sagt har jag inte mycket till överst för somaliska friskolor, men det är uppenbarligen ingenting annat än ett dåligt svepskäl.

Kika på Nick Shelbys videos, ingenting är utrett och inga förskolor har blivit stoppade.
Sluta med dina lögner och skitsnack.
Citera
2026-01-26, 13:57
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Du har fel, men att kolla upp fakta är väl inget man ska förvänta sig av dig.

Fel om vad?
Att afroamerikanska områden har högst mordfrekvens / är våldsammast?
Detta är allmänt känt i USA. Varken vänstern eller högern förnekar detta där.

Frågan är vad du pratar om? Eller man kanske ska inte förvänta sig seriösa inlägg av dig?
Citera
2026-01-26, 13:58
  #94
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RandomWanderer
Du verkar efterblivna och korkad. Så låt oss vuxna förklara.

Demokratiskt styrda områden är där alla illegala invandrare lockats att bosätta sig, med samma löften som S gav i Sverige 2015-2020 ”vi skyddar er om ni röstar på oss och alla andra är onda som vill ha ordning i samhället ”.

Sådana som du som sitter och sprider vänsterextrema lögner hela tiden skall fängslas i en Demokrati.
Hela din familj är förmodligen lika störda lögnare så alla borde sitta i fängelse.

Du är även ett bra exempel på varför allmän rösträtt måste tas bort för alla er vänsterextrema.

Ni är för störda människor för att få rösta.
Så varför är man inte i Texas och det är nästa 30ggr så många?
Men är republikanskt.

Finns inga vänsterextrema knappt, så vad du vill säga med så extremt få är en gåta.
Men din ad hominem berättar att något gått sönder för dig och att du inte klarar av en saklig diskussion pga du är svårt polariserad och inbillar dig det finns massa vänsterextrema
https://youtube.com/shorts/5abd1c8ZQwo?si=O-L5ps7b4aXQ9PuP
FBI hittade då inga.
Citera
2026-01-26, 14:02
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Kanske en dum fråga, då jag inte har hängt med i alla turer…men hur kommer det sig att just Minnesota blivit så händelserikt de senaste dagarna, men ICE-kravaller och annat? Det är en liten skitstat mitt i norra USA och känns väl ganska anspråkslös i ”vanliga” fall eller?
Guvernören, Tim Walz, är vänsterdemokrat. Minnesota är mer åt vänster och alltså mer humana än vad ICE är generellt sett.
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Mycket somalier i Minnesota som alltså ICE jagar? Trodde det var mest svenskättlingar i Minnesota.
Enligt flera säkra källor på Flashback är somalier och "svenskar" samma sak
Citera
2026-01-26, 14:05
  #96
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anonn
Fel om vad?
Att afroamerikanska områden har högst mordfrekvens / är våldsammast?
Detta är allmänt känt i USA. Varken vänstern eller högern förnekar detta där.

Frågan är vad du pratar om? Eller man kanske ska inte förvänta sig seriösa inlägg av dig?
Du skapar halmgubbar...
Jag pratade om delstaterna med det högsta våldet, det är sydstater styrda av republikanerna.
Varför skickar inte trump sina stormtrupper dit?? istället för till Minnesota som är en av de minst våldsamma staterna... fundera på det din ärthjärna.

Du ska klappa igen foderluckan om seriositet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in