Citat:
Ursprungligen postat av
Nixter
Tack. Det här summerar situationen mycket väl.
Den som följt alternativmedia (har givetvis inget utrymme i propganadafabriken SVT) kan konstatera att bönder i Tyskland, Nederländerna, Frankrike, Spanien, Italien, Polen, Bulgarien med flera, under lång tid och högljutt har demonstrerat mot den systematiska nedmonteringen av Europas matförsörjning.
https://x.com/i/status/1758288546648232060
med "kvävedioxidregler", kvävedioxidnivåer i jordarna annars hotar staten att bötfälla eller till och med döda en del av deras djur och sånt väl(?) fy fan för våra genomkorrupta ledare och globalististmedia som i årtionden rullat ut klimatpropagandan. Buhu 1 grads skillnad buhu Global warming, buhu folk kör bil och åker flyg, buhuhu koldiixid, -med massivt manipulerande av siffror och statistik och historien(!) av klimatförändringar helt oberoende av folks bilkörande långt före det fanns bilar, och efter
årtionden fortfarande inte propagerar för lösningarna för hållbara samhällen & effektiviserade odlingsmetoder, självförsörjning i mycket större grad.
lokala matskogsbruk, matskogs/viltbruk, lokala hönshus i varje närområde, fler trädgårdsodling se osv. istället är "idealet" man pumpar ut i civilisationen en grön platt gräsmatta utan någonting på. Inget fel med det det har massa fördelar med.
Och ska man ordna upp matskogsbruk på hela tomten nära inpå huset bör man också ha vattenreserver, dammar, diken, behållare och bra sprinklersystem för brandsäkerhet.
Det finns ju också självförsörjande byggnader, kolla earthship för exempel som skulle kunna moderniseras (inte behövs byggas av återvunnet skräp som deras exempel för att visa att det går), och att kombinera det med närodlat multibruk så kan man skapa överflöd nästan precis överallt.
"Problemet" verkar ju vara att ifall våra närområden i civilisation överallt blir självförsörjande, så blir folk inte beroende i lika stor grad att slava under skuldsystemet med massiva luftlån, utan har det mesta vad de behöver för att kunna leva producerat på plats.
trots att det, metoder med ekosystemdesign kan rehabilitera ökenlandskap, omvandla det till matskog, skapa nya regncykler, bevarar fukt bättre i systemen istället för att rinna av och dunsta bort som det gör i ökenlandskap, skapa överflöd(!) för människor och vilt, helt ta bort många av skälen och ursäkterna till migrationskriserna, (Stäng gränserna och påbörja återvandring av bidragsplundrare, jihadister och kriminella!), temperera lokala klimat i t.ex. Afrika för att ta ett exempel där det är mycket varmt, med skugga och göra det svalare, och med god tillgång till mat och vatten, skulle stoppa många pågående konflikter och i stor grad förhindra att nya konflikter ens uppstod, kan avlasta haven och låta bestånden återhämta sig, öka på biodiversiteten mao i princip allt de gnäller om men vägrar utbilda massorna om lösningarna för..solen där man jobbar för att bygga "green wall of Africa" är stark men gör också att träd/matskogsbruk, matskogsträdgårdar och fröodlingar kan växa snabbt. det finns pågående matskogsprojekt där som visar det.
hade massmedias ägare haft goda avsikter hade man propagerat för "permakultur" dvs ekosystemdesignad matproduktion och självförsörjning och satsningar på matskogsprojekt, bistånd i form av utbildning och frön istället för "matpaket" osv, (med krav på dokumentation inkl. video exakt hur det används, att det används rätt och inte går ner i fickor på kriminella roffare) lika mycket som man propagerade för covid, vaccin & lockdowns under hela den ekonomiska krigsförings-kuppen. men de har helt uppenbart andra avsikter. (därför är hela massmigrationspolitiken i väst tvärt om vad de säger, inte motståndet för den, utan det är snarare den som är på riktigt rasistisk då dessa idiotprioriteringar hjälper förhållandevis få jämfört med vad jag förespråkar och enkelt kan påvisa logiskt vore mycket bättre för alla. som om det handlade om att hjälpa och inte destabilisera för att nå målen med sina politiska, och/eller religiösa sinnesrubbade makt & kontrollspel)
dock undrar jag om utvecklingen till en grund för civilisation som jag menar på vore mycket mer optimerat är oundviklig med uppkomsten av robotik och ai, som outtröttligt kan komma att designas för att just omvandla öken till grönskande matskogsbruk, gräva diken, dammar, odlingsgropar, dimnät, dimnätsvattentorn, täckodlingar, och sätta/plantera allt mer optimerade kombinationer av matproducerande system, lager av träd, buskar, växter, rotfrukter och djur & bygga självförsörjande områden. robotik drivna av stor del solenergi med ai blir som sagt, potentiellt outtröttlig arbetskraft. och gratis utbildning i det hela och mer.
Om någon som Elon Musk med sina teslarobotar eller stor podcaster får upp ögonen för det här och drar iväg några tweets för att massutbilda massan direkt, så som massmedias ägare vägrar pga målen av mer makt, centralisering och kontroll över vad de låtsas som, att deras klimatpropaganda är sanningsenlig och för en frisk natur och bättre klimat och att (omöjligt) hålla den globala medeltemperaturen stilla, så vore det guld. rogan nämner ju regenerativt farming ibland vilket jag tror är samma eller ungefär samma sak och säkerligen öppnat ögonen för miljontals. Och lät sadhguru från Indien också tala om liknande saker för något år sedan, en som gör väldigt mycket för den här typen av omställning.
Elon Musks och andra företags projekt i att försöka skapa självförsörjande baser och städer på andra himlakroppar, samt skepp med lång uthållighet av försörjning så småningom tror jag kommer reflektera tillbaka på vår civilisation snart med. Deras, USAs och Kinas med fleras robotik lär definitivt fokuseras att börja sådant arbete. Jordoptimering, ekosystemsoptimering, terraforming, självförsörjning, osv.
förresten är lite global uppvärmning och lite mer andel koldioxid, sånt som växter mår bra av(!). Koldioxid verkar ha en viss nivå av växthuseffekt förresten men som inte är en rak linje av korrelation av större andel koldioxid = mer växthuseffekt utan effekten avtar, enligt iaf vissa forskare. och det verkar som att växtliv skulle må bättre av lite högre andel koldioxid med - vi är antagligen under optimala nivåer.
men global uppvärmning eller temperatur förändringar som har många faktorer, är inte det största klimathotet, vulkanutbrott och nedslag är. potentiellt cyckler av ökad/minskad solaktivitet och sådant, men vulkanutbrott och nedslag som kan täcka ut solen med stoft och leda till Global nedkylning vore Mycket värre, men sånt kommer ju också igen.
att vi bygger städer fortfarande nära havsvattennivån är bara obildat eller "hoppas på det bästa". en rymdsten som slår ner i havet eller i istäcken på istäckt kontinent som sydpolen kan orsaka tsunamis eller smältpulser av extrema mängder vatten och dränka oss.. som slutet på younger dryas, senaste istiden som tros ha orsakats av en serie nedslag i istäckena, vulkanutbrott eller kombination av båda.