Citat:
Ursprungligen postat av
Aramir2
Och det visar också med all tydlighet att oavsett om det kan ha bidragit till vad Vilma sedan gjorde eller inte så hade det ingen som helst skyddande effekt att varna för Vilma.
Helt rätt, precis som Dumpens återkommande kunder. Dubbel och trippel.
Det visar snarare att de flesta fått sig en tankeställare och börjat försöka ta itu med underliggande problem. Säg som Anova pratar om "En besatthet av sex", det är ett problem och missbruk vården kan hjälpa till med. Endel har valt att gå till vården efter vad som hänt vilket också kunnat skett om de var anonymiserade, kanske fler hade gått.
För som Anova säger så har de skadat patient och vård relationen, mycket möjligt att de skadat relationen emellan stat och individ.
Andra tar lagen i egna händer med mera. Det spårar ur mer och mer.
Man märker att staten/rättsväsende har svårt att råda bot på detta problem. Bara man tittar på mannen som stämt dem. Hela målet är en färs och Dumpen försöker måla upp honom som boven och dem som offer. Trotts att de vet att de gjort fel och att de gått över gränsen. Bara inlägget "elefanterna" innan rättegången eller svartmålningarna av honom under och efter samt var väl någon före med. Skriker respektlöshet emot rättsväsendet och att inte ge dem chansen att hantera ärendet. Utan snarare som om de försöker samla ihop en mob att ge sig på stat och rättsväsende. "Er rättvisa är inte den rättvisa vi vill ha, så bort. Nu tar vi över"