2026-01-21, 20:19
  #277
Medlem
Klart att det ska vara upp till varje församling.
Man kan ju inte ha någon som har ett förtroendeuppdrag som öppet stödjer en synd helt öppet. Alla är dock syndare så klart. Jag vet om en pastor tex som är gift med en muslim, snacka om att inte dela en väldigt stor del i livet.

Ett bra exempel att jämföra med är tjafset när aktiva inom SD har förtroendeuppdrag inom facket, varför vara aktiv i en socialdemokratisk eller kommunistisk organisation om du inte stödjer deras ideologi. Starta isåfall ett eget fackförbund... Men det kanske haltar lite eftersom facket har ju lite mer makt över enskilda än vad en församling har.

Det finns ju mängder med hyckleri inom tex svensk kyrkan där de accepterar sex utanför äktenskapet, samboförhållanden, otrohet mm.

När kyrkorna började se genom fingrarna med skilsmässor, sex utanför äktenskapet, otrohet mm det var då portarna öppnades så att tex homosex och dyl började accepteras. Och det har pågått länge. En av prästerna när jag konfirmerades var öppet homosexuell tex och det var för över 25 år sedan .
Citera
2026-01-21, 20:25
  #278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlackBooks
För att de vill sprida sin sjukdom överallt, även där det är tabu. Homosexuella försöker ju sprida att islam är bra trots att homosexuella skall dödas enligt koranen.

HBTQABCDE+-0 folk är en smula korkade.
De ska väl dödas enligt gamla testamentet också eller? Tredje Mosebok 20:13-15...
Precis som tidelag och blodsskam var det belagt med dödstraff i Sverige när landet var som mest fundamentalistiskt protestantiskt.

Sen har väl Jesus sagt både det ena och det andra om hur man ska tolka gamla testamentet.
Citera
2026-01-21, 20:46
  #279
Medlem
BlackBookss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marcandrew
De ska väl dödas enligt gamla testamentet också eller? Tredje Mosebok 20:13-15...
Precis som tidelag och blodsskam var det belagt med dödstraff i Sverige när landet var som mest fundamentalistiskt protestantiskt.

Sen har väl Jesus sagt både det ena och det andra om hur man ska tolka gamla testamentet.


Kan säkert stämma, men just islam hymlar inte om att de vill döda homosexuella samtidigt som naiva HBTQ prisar islam.
HBTQ personer tror deras sexuella läggning trumfar allt annat.
Citera
2026-01-21, 22:05
  #280
Medlem
Spider-Girls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlasLund
Pingstkyrkan säger att Frida inte fick gå för att hon är homosexuell, utan för att ”förtroendet brustit”.

Översatt till vanlig svenska:
Du får vara som du är bara du håller käften om det.

Det är inte kristendom.
Det är ideologisk disciplinering.


Jesus säger ingenting om homosexualitet. Noll. Inte ett ord.
Däremot säger han:
Allt vad ni vill att människorna skall göra för er, det skall ni också göra för dem.(Matt 7:12)

På detta skall alla förstå att ni är mina lärjungar: att ni har kärlek till varandra.(Joh 13:35)

Låt barnen komma till mig och hindra dem inte.(Mark 10:14)


Pingstkyrkan gör motsatsen och kallar det teologi.

De lutar sig på några lösryckta rader ur Paulus om romersk dekadens och maktsex och tar dem till vapen mot kärlek och därmed mänsklighet.

Det är exakt så falska profeter fungerar:

Akta er för de falska profeterna, som kommer till er i fårakläder men inuti är rovlystna vargar.” (Matt 7:15)


De använder Bibeln för att slippa följa Kristus.

Frida säger själv att hon aldrig predikat sexualitet, aldrig brutit mot några regler, aldrig lärt barnen något annat än de andra ledarna.
Det enda som förändrades var att hon slutade skämmas offentligt.

En vecka senare var hon borta.

Och samtidigt skriker samma miljöer om att Svenska kyrkan är ”politisk” för att den hjälper flyktingar och säger:

Jag var främling och ni tog emot mig.(Matt 25:35)


Svenska kyrkan hatas för att den fortfarande tar Jesus på allvar.
Pingstkyrkan är bekväm med makten och kallar det trohet.

Ironin blir nästan profetisk när man läser brevet till Filadelfia:

Se, jag har öppnat en dörr för dig som ingen kan stänga.(Upp 3:8)


Pingstkyrkan stänger dörrar och kallar det lydnad.

Det här är inte en konflikt mellan tro och ateism.
Det är en konflikt mellan evangelium och ideologi.

Frida hotar inte tron.
Hon hotar systemet.

Därför fick hon gå.
Amen till det!
Citera
2026-01-21, 22:22
  #281
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZAIZAI
Tjavars, Pingstkyrkan är väl de facto en swinger-klubb så då försvinner homosexuella rätt fort ur deras målgrupp. Sådant stör ju pingströrelsens normala uppförandekod. Bisexualitet är det nog lite lättare att acceptera in sådan miljö, fast sannolikt inte helt utan villkor...

Givetvis idiotiskt av pingstkyrkan. Om Frida var arbetstagare så hade det blivit riktigt bra betalt i tinget/AD men det är lite oklart för mig om hon var där på frivillig basis eller anställd?

I detta fall spelar det ingen roll AD har inget att säga till om i något i denna fråga.
Pingstkyrkans brustna förtroende & att inte låta Frida stanna lyder under religionsfrihet.
AD kan inte påtvinga pingstkyrkan att behålla Frida eller ersätta Frida för skada.
Detta gäller religionsfrihet, pingstkyrkan är fri att av religiösa skäl avvisa Frida.
Citera
2026-01-21, 22:43
  #282
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Studsboll
Är hon uppväxt inom pingst måste hon varit hundra procent införstådd med att bögeri inte är accepterat så att offentligt gå ut med sin läggning måste vara ett sätt att ta avsked av församlingen och gå vidare. Personligen har jag aldrig förstått tjusningen med att vara med i ett sällskap där jag vet att jag inte är uppskattad.

Ja, man undrar ju varför folk gör så krångliga val? Lite som att en Black Army-snubbe skulle börja jobba på Djurgårdens kansli.
Citera
2026-01-21, 23:31
  #283
Medlem
RektumHamids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marcandrew
De ska väl dödas enligt gamla testamentet också eller? Tredje Mosebok 20:13-15...
Precis som tidelag och blodsskam var det belagt med dödstraff i Sverige när landet var som mest fundamentalistiskt protestantiskt.

Sen har väl Jesus sagt både det ena och det andra om hur man ska tolka gamla testamentet.

Jesus var jude och bibeln skrevs inte förrän långt efter hans död. Tycker du skall fråga en kristen om tolkningar av bibeln istället.
Citera
2026-01-22, 01:25
  #284
Medlem
otellos avatar
Jag har lite svårt att förstå varför man skulle vilja vara med i en organisation där man inte är välkommen. Lite som att som svart försöka gå med i KKK.
Citera
2026-01-22, 02:01
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av traningsnarkomanen
Frida kan ju starta en egen församling där hbtq är tillåtet. Varför ska de alltid kräva att alla andra anpassar sig till dem? Varför är en homosexuell överhuvudtaget kristen?

Låt bli våra församlingar.

Finns inget kristet med homofobi din mupp. Däremot så är kärlek det Jesus förespråkade, således skulle Jesus stå upp för homosexuellas rättigheter.

Sedan brukar ni sekterister som hatar homosexuella vara pedofiler.
Svenska kyrkan är mer äkta kristet än pingst som verkar vara mer åt sekthållet när man ser sådant här. Dessutom så är alla församlingar annorlunda, alla svenska kyrkor är för HBTQs rättigheter då homofobi är motpol till det Jesus förespråkade (än vad inavlade nazister som har problem med sin egna sexuella läggning påstår!). Och förmodligen också väldigt blandat bland pingstkyrkorna med.

Om du tror att Jesus gillar att sparka på redan utsatta människor (alltså homofobi) så är du rent ut sagt efterbliven.


Citat:
Ursprungligen postat av AttCza
Man måste lyda Gud mer än människor. Så är det. Eftersom homosexuella handlingar är förbjudna i Bibeln och leder till fördärv var det rätt av Pingstkyrkan att lyda Gud än PKsamhällets normer.
Gud är inte en manmade bok. Du dyrkar människors skrifter, inte Gud. Och det är då ondskan kan hjärntvätta folk lätt.

Äkta kristna som inte är fake posörer som använder kristendomen i onda syften (sådana fake kristna som Jesus varnade oss om) följer Jesus värderingar och budskap snarare än att dyrka manmade böcker som var skrivna på en tid vi var väldigt obildade och inte förstod så mycket.

Människor skrev bibeln för att vägleda andra, men eftersom vissa saker är utdaterade vilseleder bibeln vid bokstavstroende istället i vissa fall och ondskan gillar att använda religion för sina agendor. Ondskan är proffs på manipulation.

Onda(t.ex. fascister, homofober som älskar att sparka på och förtrycka offer) som gömmer sig bakom religion är ingen nyhet och Jesus har som sagt varnat oss för sådana - detta vet alla upplysta kristna som inte hjärntvättats av ondskan.
__________________
Senast redigerad av EpicUsername 2026-01-22 kl. 02:14.
Citera
2026-01-22, 02:27
  #286
Medlem
EAGLEofGOLDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackBooks
Kan säkert stämma, men just islam hymlar inte om att de vill döda homosexuella samtidigt som naiva HBTQ prisar islam.
HBTQ personer tror deras sexuella läggning trumfar allt annat.

Det bevisar väl mest att HBTQ-personer överlag har en låg IQ!
Citera
2026-01-22, 02:41
  #287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EAGLEofGOLD
Det bevisar väl mest att HBTQ-personer överlag har en låg IQ!
Vetenskapliga studier säger tvärtom. Är nog du som är puckad och inte förstår dig på intelligenta människor. Det är ditt problem att du är så efterbliven att du tror att folk som är emot diskriminering utav muslimer gillar radikal islamism.


Citat:
Weinrich's ( 1978) meta-analysis of the relationship between sexual orientation and intelligence shows that homosexuals are generally more intelligent than heterosexuals, except in some samples of prisoners.
https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-biosocial-science/article/abs/intelligence-and-homosexuality/E07585DD50D9924C677EFC7B6060AB0A

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0160289615000975


Citat:
In this paper we analyze an international cross-sectional dataset on homosexuality non-acceptance. We use several conditioning variables, such as average intelligence, per capita gross national income, an indicator as to whether the country is Muslim, proportion of disbelievers and a religious diversity index. We have shown that homosexuality non-acceptance negatively correlates with average intelligence (− 0.58)

Det innebär att homofober har lägre iq(och lägre än medel intelligens) än folk som är för homosexuellas rättigheter. Detta är rätt uppenbart om man kollar på hur korkade, omogna och obildade homofoberna är.

Nice try med era lögner dock.
__________________
Senast redigerad av EpicUsername 2026-01-22 kl. 02:48.
Citera
2026-01-22, 03:42
  #288
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NewYear
Frida berättade öppet
om sin homosexualitet i
en podd. En vecka senare
tvingades hon lämna sitt
uppdrag i pingstkyrka.

- Jag trodde pingströrelsen hade kommit längre, säger Frida.
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/frida-ar-homosexuell-fick--lamna-uppdrag-i-pingstkyrkan/


Vad tycker panelen om pingstkyrkans agerande?


Tragiskt att religionsfriheten fortfarande får användas för att förtrycka människor..

Lite naivt av tjejen också. Hon borde vetat vad det är för pack.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in