Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Titan Konstruktion AB varslade hälften och satte ett dotterbolag i konkurs. de hade en fordran på 350 miljoner på Northvolt. Hur menar du att Stegra undviker att underentreprenörerna lämnar över till KFM? Betalar de?
Stegra undviker detta genom att fördröja utbetalningarna som med Northvolt. Ex att "ja ni har fordringar på XXX miljoner kr men betalningen kommer inom kort". Hur annars kan ett företag lämna flera hundra miljoner kr i leverantörsskuld?
Vad ska leverantörerna göra? Jo de sväljer med detta med hull och hår att betalningen kommer NOG inom kort.
Sedan tror jag som så att Stegra har med alla möjliga medel sett till så att betalningsföreläggandena är "endast" 95 000 kr som NSD skriver. Men i och med att det är som Christian Sandström säger att detta kan vi utomstående inte kontrollera.
Jämför man Northvolt med Stegra så tror jag att Stegra har "endast" 95 000 kr i BF medan Northvolt hade nog ett miljardbelopp vid samma läge.
De som hade fordringar på Northvolt väntade till det sista ja också efter det men det slutade med 0 kr.
Under tiden detta pågår så tror jag Stegra får betalt av ex. Riksgälden plus alla andra och de bidragen som finns. Därför röstade jag NEJ på det att "kommer Stegra gå i konkurs innan år 2027".
Jag tror att att Stegra kommer INTE att gå i konkurs innan år 2027, det kommer alla "andra" att se till att det inte blir en konkurs.
Den gröna omställningen måste fortsätta, kosta vad det kosta vill.