Citat:
Ursprungligen postat av
kattemeettt
Jag håller Halfvarsson som en av dom bättre åkarna på herrsidan, dom senaste åren.
Calle har 37 top-5 placeringar i vc. Det tycker jag är godkänt, fast det är klart att det bleknar lite i jämförelse med några av dom norska åkarna. Men vi vet väl vid det här laget att norrmännen är en svår nöt att knäcka, inte bara för Sverige men för alla nationer.
Om vi ser till Calles resultatrad är många av dom också från tiden när ryska åkare tävlade i vc.
Calle fixar en OS-biljett i helgen även fast det är på sprint och femmilen som han har chans på medalj.
Han hade en fin säsong för inte så längesen.
Jag tror lite av svårigheten att få till det på tävlingar är för att han behöver ta för sig lite mer i spåret. Men han ska heller inte va uppe och dra för mycket. Det tycker norrmännen bara är tacksamt.
Sen det där med att lägga sig sist i fältet på sprinten och förlita sig på fartomslaget kanske inte alltid är det bästa alternativet när det knappt funkar på SM. Det är åkare av Kläbos kaliber som kan ha det upplägget.
Calle behöver bara sätta sig ner i lugn och ro och planera loppet så kommer det gå hur bra som helst.
Sen är han tyvärr inte ensam om att öppna för hårt. Det är samma med Karlsson och Rosenberg mfl och det där tycker en dom borde ha lärt sig vid det här laget.
Om det är samma banor som föregående år är det ju bara att kolla lite mellantider på dom som var i topp då och sen efter dagsföre kan en nog få en ganska bra idé vad som krävs för en bra placering.
Sen kanske det kan va en idé att lägga mer krut på partier där dom har sina svagheter istället för att bomba på partier som dom är starka på.
Sen om en pratar om nån slags kris inom herrskidåkning så ser det väl inte särskilt ljust ut på damsidan heller om en enbart ser till distanstävlingar. Hur många åkare har kommit fram dom senaste åren? Karlsson, Andersson och Ilar. Hur många säsonger tog det för Ilar?
Sundling är väl lite allround, men ojämn på längre distanser.
Men dom som inte platsar i vc för tillfället, hur ser det ut sen när stjärnorna slutar om några år. Om dom ska ha nåt med toppen i vc att göra måste dom helst va starka redan som juniorer. Det är väl nån enstaka som tar ett rejält kliv, möjligen. Men just nu tycker jag inte det ser så värst lovande ut.
Vad hände med Tove Ericsson och Rebecca Örhn? Den senare har väl lagt ner karriären tom.
Och om vi förflyttar oss ett hack österut har den finska hemmapubliken stått inne i skogen och skrikit ett och samma namn sedan urminnes tider. Det är nog inte bara i Sverige det krisar.
Hur går det bakom Pellegrino och De Fabiani. Vad är Barp?
Vad gör japanska åkare bakom Baba?
Hur går det med Poltoranins comeback? Han sprattlade ju till ibland och gjorde ju några fina resultat innan dopingavstängningen.
Jag kallar inget av detta för nån kris. Det är bara helt enkelt så att norrmännen spelar i en annan division än många av dom övriga. Kolla bara i hockeyn.
Den som kollar på längdåkning får nog finna sig i att det ser ut så här. Annars kan du ju själv dra på dig pjäxorna och få fram lite bättre resultat för Sveriges del.
Det är ju just det som är hans stora problem att anpassa sig och läsa av lämpliga lösningar under loppet. Hur mkt planering han än gör så kommer någon extraordinär händelse göra att det skiter sig. Han läser ofta fel och hamnar därför i onödigt drama med vurpor, brutna stavar och andra konstigheter.
Han skulle vara chanslös mot norrmännen i sprint. Kanske kan Grahn eller Anger på en bra dag placera sig topp 10 men tyvärr blir det nog inga medaljer alls för herrarna på OS i längd. Tror inte Myhlback kommer ha förmåga att göra det han gjorde innan jul.
Stafetten kommer fungera utmärkt utan Calle. Blir säkert en 6e placering med Rosjö och Mylback mfl som åtminstone har framtiden för sig.