Citat:
Ursprungligen postat av
Mercede
Har otroligt svårt att tro att han lämnade hammaren kvar med flit. Som du säger, han är inte smart nog för en katt och råtta lek.
Även OM han är det så tror jag inte han skulle göra det ändå, jag är övertygad om att han ville komma undan.
Han googlade väl också på tips att komma undan? (inför detta mord)
OM My är det första offret han lyckats med (jag tror starkt på att han kan vara förövaren i Bromma som det pratats om, men jag tror och hoppas att My är det första mordet) så tror jag inte det skulle dröjt länge innan nästa offer, sen nästa osv.
Sen när han kommit in i det kan jag tänka mig att han skulle kunna roas av en katt och råtta lek.
Jag tror ungefär som du om hur det gick till.
Han skulle ha hammaren för att slå henne medvetslös.
Och den glömdes kvar i tumultet som skedde.
Jag lutar åt att planen egentligen var att få med henne levandes.
Inte för att våldta utan att få njuta mer av att döda henne.
Eftersom buntbanden (ihopkopplade sas det?) också hittades i samband med fynden så tror jag att han kan ha slagit henne och när hon ramlat ihop så ska han sätta på henne dom (som handfängsel).
Hon "kvicknar till", gör motstånd och han stryper henne på plats.
Det är mörkt, han är stressad, han lyfter in henne i bilen och kör fort därifrån.
Adrenalinet på topp.
Första fetade:
Men både Robin och A (om det är han i tråden, vilket jag tror, och även du verkar tro?) har sagt att mammans drickande startade (jag skulle mer gissa på eskalerade eller återupptogs) runt 2019.
Robin säger i förhör att det startade ca ett halvår innan kidnappningsförsöket medans brodern säger att det var pga kidnappningsförsöket.
Här tror jag att Robin är mer nära sanningen, annars skulle han inte kunnat ta upp det i förhör.
Tror att broderns hat just nu är så stort så han blandar ihop tidslinjen eller helt enkelt tror att det var efter och pga kidnappningsförsöket.
Så om Robin skulle ljuga om alkoholproblemen skulle det betyda att även brodern ljög.
Så är det inte mer sannolikt att det stämmer?
Fetade 2: Du skriver att "pappan blev arg och hotfull oavsett vad Robin hade utsatt den lilla flickan för" Har det framgått någonstans?
Brorsan skriver: "Min pappa drack innan det men va ALDRIG våldsam eller aggressiv! "
och
"När Robin kom ut så utnyttjade han bara min pappas hjälp sen drog därifrån och ville inte umgås med han längre vilket knäckte hans hjärta så mycket att han söp sig själv till döds,
Han började dricka sprit dygnet runt. Innan va de "bara" öl efter kvällstid."
På brodern låter det mer som att han blev så ledsen och knäckt så hans drickande eskalerade och det till slut blev hans död.
Fetade 3:
Är det inte så att artikeln troligt är AI? Som Heretic sa igår?
Och att det INTE är VilmaRobins familj som bett om respekt?
Har ens Robins familj advokat, juridiskt ombud i detta fall?
Handlar väl snarare om Wilma Anderssons (Riktiga Wilma) familj som bad om respekt under utredningen mot Tishko?
I stort sett hela artikeln verkar handla om Wilma Andersson (Riktiga)
Verkar vara en privatperson som leker tidning. Försökt googla om "Kayseri" men får bara upp staden i Turkiet.
Om sig själv?
Snarare vad säger Tishko om Wilma
Hade det stått "en av årets mest uppmärksammade händelse, hade det kunnat handlat om My.
Det är mer uppenbart att det handlar om utredningen mot Tishko. Det står ju även "tonåringen Wilma"
Samt att åklagaren inte har avslöjat några chockande detaljer. i detta fall.
Uppgifter som finns är lämnade från tex "källor till Aftonbladet"
Senaste dagarnas intensiva förhör? Han pågår väl psykutredningen nu?
Har svårt att tro att de kör intensiva förhör samtidigt.
Robin lämnade mobilen hemma under själva överfallet.
Hur skulle hans mobil kunna visa data om tiden där My senast sågs?
Däremot åkte Tishko i Wilmafallet runt lite överallt som de kunde se genom spårning av data.
Mest troligt när Tishko frågar om Wilma.
Mest troligt exakt vad det står.
Wilma Anderssons familj bad om respekt för deras privatliv när utredningen mot Tishko gjordes.
Och som jag skrev lite högre upp, har ens Robins familj advokat, juridiskt ombud i detta fall?
Här är det uppenbart att det handlar om det andra fallet. Nej inte en chans att utredningen redan närmar sig ett avgörande skede.
I mina ögon är det helt uppenbart att det är ett stort misslyckat AI försök att få till en artikel.
Ja jag var direkt från början övertygad att det var Ā som skrev det inlägget, det stämmer! Även om jag faktiskt inte kan vara vara hundra på det, men det viktigaste var att inte avfärda som troll om det faktiskt är Ā, det skulle varit respektlöst och jag förlorar inget på det, om det visar sig senare att jag haft fel.
Jag utgår ifrån att någon av föräldrarna skötte den delen att betala räkningarna (vet ej vem) och att de övriga kanske inte visste att hyrorna inte betalats på lång tid och när det sen uppdagades för dom alla (vet ej när) så är det väl troligast att mamman blev så stressad av detta just pga att hon är allvarligt sjuk, om sjukdomen eskalerar först och drickande strax därefter är ju inget ovanligt för de med allvarlig psykisk ohälsa, men utifrån det har har möjligtvis bröderna bara olika uppfattningar i tid?
Jag tror att Robin ville belysa familjens problem (obetalda hyror) och mammans psykiska ohälsa i tron att polisen skulle glömma bort Robins problem, han ville ju inte att säga till polisen att han är problemet som är pedofil och stå för vad han tänkte göra med flickan, det var ju bara ett misstag han inte kunde förklara och ett offer pga familjens problem. Titta på dom-titta inte på mig, dom är problemet och jag är oskyldig?
Så tänker jag alla fall?
Formulerade mig fel, inte oavsett, så roligt jisses så det kan bli! 🙈
Jag menade att det är självklart pappan har problem, hyrorna är inte betalda, mammans psykiska mående har eskalerat och även börjat dricka alkohol, och Robin har kidnappat en flicka, och det blev nog för mycket för honom att hantera att styra upp kaoset, han blev kaos själv helt enkelt i allt kaos, så jag förstår att han var stressad och tålamodet brast och han bråkade och var arg hotfull och sen ångerfull och bad om ursäkt? Jag tror att han hade ett helvete att hålla ihop sig själv? Samtidigt ville han kanske inte förstå och acceptera det hans son gjort? Tom mamman gick enligt uppgifter runt och sa att Robin typ var djävulen eller något sånt?
Såklart pappan måste mått väldigt dåligt men ville ändå tro på Robin och tog honom i försvar, så länge han trodde att Robin var oskyldig förstås, och det bör väl Robin själv hävdat för familjen även efter domen, pappan tog även emot Robin efter fängelset? A säger att Robin utnyttjade bara pappa första tiden efter fängelset för att få hjälp, sen struntade Robin i pappa, ja det är Ā upplevelse förstås. Men det skulle lika gärna vara så att Robin berättade något för pappan som pappan kanske inte kunde acceptera? Eller möjligtvis att pappan ifrågasatte något och ville ha svar och kanske fick ett svar han inte räknat med? Något satte punkt för deras relation, vad orsaken var behöver väl inte pappan berättat för Ā, för Ā var nog redan arg på Robin och pappan ville kanske inte görs sina pojkars värre än den var? Men konflikten mellan pappa och Robin måste varit så brutal att det inte fanns någon lösning, eftersom Ā menar att Robin knäckte pappas hjärta och söp sig själv till döds? Frågan är vad? Talade Robin om att han tänkte bli kvinna och skulle byta namn till Vilma? Eller var det GW ord på tv om Robin hur farlig han är som öppnade ögonen på pappan och ifrågasatte Robin vid något bra tillfälle och är det möjligt att Robin avslöjade något för pappa som pappa inte räknat med? Eller var det efter gode mannens avslöjande om mammans pengar försvunnit som pappan själv tog avstånd från Robin? Jag tror alla fall att möjligheten finns att Ā inte vet allt, och att Ā delade sin uppfattning med oss?
Ja jag var inte tydlig där heller angående artikeln om den försvunna Vilma, såklart den kan handlat om den mördande unga tjejen Wilma, absolut!
Men den var nog en aning ändrad av denna keyser så man skulle tro det handlade om Robin/Vilma istället? Är det möjligt att syftet med artikeln var att förstärka Ā inlägg om vädjan att lämna familjen i fred? Slumpen?
Samma dag, en stund efter keysers artikel så uppstår en diskussion om att Robins motiv att välja just Rönninge var kopplat till Salemmarschen, som har koppling till just nmr, som jagat hotat och misshandlat Robin?
Och då mindes jag något annat Ā skrivit; nazist rasist rösta sd
.slumpen?
Dessutom en postare skrev i samma diskussion att Robin är livrädd för nmr för Robin vet att nmr hatar pedofiler? Slumpen?
Här vill jag psssa på och säga varför jag inte trotsat Robin blivit speciellt utnyttjad, i förhören från fup 2019, berättar Robin att han aldrig haft sex, han är oskuld helt enkelt
dessutom är jag övertygad om att många pedofiler skyller ifrån sig genom att framställa sig själva som offer? Nä ingen behöver argumentera emot min åsikt om detta, i mina ögon är pedofiler bara fega uslingar! Precis som många här upprepat ältat att Robin är utnyttjad, trots att han sagt i förhör att han är oskuld och aldrig haft sex med någon, det skaver jäkla mycket för det går rimligt inte ihop öht?
Är det en slump att det tjatas så mycket om pedofili i denna tråd som faktiskt borde stannat i tråden om kidnappningsförsöket 2019?
Denna tråd handlar om ett helt annat brott - ett mord på en vuxen? Så mest respektlöst mot My att tråden inte handlar om just fallet och mordet på henne?
Jag har listat ut det för längesedan vilka som vill styra tråden och varför, men tänker inte skjuta mig själv i foten, man måste fatta själv 😬
Hatar slumpen?