Citat:
Ursprungligen postat av
Onemisstake
Ja jag vet men det är väl inte bekräftat att hon faktiskt hade ett missbruk, dessutom är det väl inte ens mamman som är misstänkt för något brott, för hon sitter väl på ett demensboende och det är Robin som är häktad?
Det här drevet har pågått sen 2019, jag förstår att À och mamman mår skit, som tvingats utstå detta så många år, det kan väl inte vara svårt att förstå för någon egentligen, men ingen verkar ens tänka sig in i hur de drabbats pga Robin, och ändå är det inte Robin som är i fokus utan allihop, är det inte märkligt när det är bara han som begått brotten?
Jag är inte med i något "drev" utan tillade bara att kvinnan om hon tidigt fick demens, kan ha fått det pga missbruk av alkohol eller läkemedel. Det är saklig, fakta i sammanhanget. Ingenting annat.
https://janusinfo.se/behandling/expertgruppsutlatanden/aldreshalsa/aldreshalsa/bensodiazepinerochriskfordemens.5.a4496a416ad09887 763433c.html
Givetvis är det aldrig anhörigas fel, vad en närstående gör eller inte gör. Däremot så är det endast om det är en olycklig slump, som orsakar att en människa blir så svårt störd som RobinVilma uppenbart är. Det är då skador i hjärnan vi pratar om.
Otroligt många människor har vuxit upp med olika former av omsorgsbrister och turbulens i dysfunktionella familjer, utan att utveckla dessa problem.
Jag är själv av åsikten att ett fritt internet, skadar många allvarligt under uppväxten i kombination med social isolering och att barn och unga
ska övervakas av föräldrarna då det inte är en mänsklig rättighet att äga enheter och fritt få se vad man vill, skriva vad som helst och vara tillgänglig för exakt hela världen. Ett barns rätt till privatliv innebär även att vi skyddar deras integritet genom att när de är för unga, kontrollera vilja miljöer och rum de befinner sig i.
Bortser vi från det så vet vi att människor med psykopatiska störningar blir långt värre än vad de skulle ha blivit i trygga familjer, av att utsättas för våld och övergrepp. Vi
vet med andra ord att även för psykopater så spelar det en stor roll om de blir utsatta under uppväxten trots att de är födda med psykopatiskt lagda hjärnor.
Att diskutera moderns demens är inte något drev utan kan visa på faktiska yttre faktorer eller en nedärvd avvikelse som påverkar hjärnans funktion. För RobinVilma, är inte en normal person och något har gjort honom såpass avvikande som han är. Till skillnad från brodern och abdra anhöriga så har hon haft ett direkt ansvar över sin son. Och är hon såpass dålig att hon bor på hem, så ska givetvis personalen sköta om henne på absolut bästa vis oavsett vad hennes son har gjort. Hon själv bör däremot vara såpass dålig att hon knappast kan ta till sig vad som sker i sonens fall då demens bryter ner hjärnan ordentligt.