Citat:
Ursprungligen postat av
Du-Hast
Om det hade funnit aktiv dödshjälp i Sverige och det hade bara varit att ta en tablett och somna in lugnt och skönt !
Hade många "tagit" livet av sig kring 70-75år tror ni för att slippa bli riktigt gamla och sjuka och helt enkelt varit nöjda med tiden på jorden ?
Alltså att även det sista beslutet i livet hade varit deras egna
Hade det varit stora risker med att få ta sitt egna liv smärtfritt ? För självklart kan du ju bara skära upp handlederna och lägga dig i ett varmt bad så är det ju också fixat !
Eller är överlevnadsgenen så stark att du vill gå genom dina sista år oavsett vad
Självmorden hade naturligtvis ökat.
Men det hade aldrig gått att ge till andra än de bevisligen kroniskt sjuka som endast har ett plågsamt lidande framför sig som oundvikligen leder till död eller utplåning (cancer, alzheimers, ALS osv.) Vi kan ju inte ge det till människor med mentala problem eftersom vi inte kan veta säkert vad som pågår i andras inre. Inte heller äldre ser jag som möjligt. Varför ska någon som är 83 får dö smärtsamt men inte den som fyllt 84? Eller ska gränsen gå vid 75? 50? 'Slippery slope' och 'farmor ville visst dö när hon var 70 så att vi kan få arvet'.
Det är ett snårigt problem!