Citat:
Ursprungligen postat av
asnebakdel
Advokaterna förnekar alltid om deras klient vill ha det så. De säger det klienten vill att de ska säga. De vill gärna väcka misstankar om att polisen gjort fel. Svårare än så är det inte
Det är uppenbart om man följer med i trådar på här i krimtrådar eller i media. Först säger de att klienten är oskyldig och att klienten inte förstår vad det hela handlar om.
Advokaten säger att man har bevis som motbevisar det polisen och åklagaren hävdar. Att allt kommer fram under rättegången. Men under rättegången har inget nytt kommit fram. Det finns inga motbevis.
Sen kan det vara så att mitt i allt erkänner klienten som helt förnekat allt. Ja, då hakar advokaten på det tåget och säger plötsligt att klienten erkänt, men att det inte alls gått till som polis och åklagare säger.
Allt är bara snack. Precis som när det är boxning och MMA. Den svagare motståndaren med mindre erfarenhet säger att han/hon är bäst. Starkare än motståndaren. Försöker psyka motståndaren. Och blir sen slaktad och knockad.
Spel för gallerierna. När/om det kommer fram andra uppgifter som bevisar att Katja ljugit om hur det hela gått till, kommer advokaten säga annat än det som sas ursprungligen.