Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Kollat lite på bostäder och bland äldre lägenheter så är det inte ovanligt med eldstad (öppen spis eller kakelugn) i sovrummet.
Trevligt såklart, men undrar om det någonsin används? Eldstad är ju trevligt i de rum man hänger i med sällskap, alltså vardagsrum/matsal/etc.
Känns som att en eldstad där man sover bara står men man tar sig aldrig för att elda?
I ett sovrum? Skulle tro att vid försäljning ställer mäklare dit egna möbler och inreder det som just sovrum istället för ett allrum eller vad dom nu kallar det,
Inget ovanligt att det är eldningsförbud när det gäller just lägenheter men står där som dekoration men då borde lägenheten vara riktigt gammal.
Finns knappt kvar sådana i gamla hus nu för tiden kakelugn var omodernt så dom slängdes ut men åren gick och nu vill man ha öppen spis i vardagsrummet/allrum för att hålla el kostnaden nere.
Innan man köper något kolla om man får elda i den eller om det bara är för dekoration för det värmer bra och hög mysfaktor