Citat:
Ursprungligen postat av
GreffueAnthonius
Få ser komplexiteten...
Det är mycket möjligt att det här
inte handlar om svartarbete alls. Tvärtom finns det skäl att vara skeptisk till just den förklaringen.
Om någon medvetet jobbat svart i större omfattning under livet är det knappast rimligt att samma person sedan går till public service och berättar om sin låga pension och sin frustration över systemet. Det går inte riktigt ihop.
Det finns andra, betydligt mer plausibla förklaringar som förbises. En sådan är hur löner och ersättningar faktiskt har beräknats i praktiken under stora delar av arbetslivet. I många branscher har det förekommit att ersättningar som sjuklön, pension m.m.
felaktigt baserats på den fasta uttagslönen, trots att den
verkliga inkomsten varit betydligt högre genom tillägg eller överskott på ackord. Det är inte alltid fråga om medvetet fusk, utan om okunskap, slarv eller felaktig tillämpning.
Lägg därtill att allt detta utspelade sig under en tid då internet inte var norm, kollektivavtal inte fanns ett klick bort och pensionssystemet var betydligt mindre transparent än i dag. Många litade helt enkelt på att saker fungerade korrekt, avtal, arbetsgivare, system.
Det betyder inte att individen saknar ansvar. Men att i efterhand reducera allt till ”svartjobb” eller ”egen dumhet” är att bortse från både tidsandan och den faktiska komplexiteten.
Det här är ett bra exempel på varför man ska vara försiktig med enkla förklaringar till komplicerade livsutfall.