Citat:
Ursprungligen postat av
Hexuna
Demokrati är det bästa alternativet.
Demokratins grundtanke är tilltalande: samhället styrs enligt majoritetens uppfattning om vad som är bra och prioriterar det de flesta anser vara rätt. Demokrati fungerar utmärkt under förutsättning att medborgarna är kunniga och välinformerade, att minoriteter kan skyddas mot majoritetens övergrepp, att fri tillgång till information existerar och att starka intressegruppers och lobbyisters inflytande kan hållas i schack.
Meritokrati framstår på pappret som överlägset, eftersom kompetens då avgör snarare än retorik, men även detta system är svårt att förverkliga i praktiken. Det bästa fungerande systemet hittills tycks vara direktdemokrati av schweizisk modell.
Samtidigt finns länder som kallar sig demokratier, däribland Indien, Turkiet, USA, Ryssland, Ungern och Ukraina, där systemet i praktiken har kollapsat och övergått i en form av lobbykrati. I dessa länder styr företag och oligarker media och informationsflödet. Detta behöver inte ske genom öppen censur; det räcker att överrösta bruset och undertrycka obekväma åsikter och narrativ genom att nedprioritera dem i sökmotorer, sociala medier, tv, tidningar och bloggar, samtidigt som "rätta" åsikter premieras på samma sätt som reklam och påverkanskampanjer används i stort.