Citat:
Ursprungligen postat av
braless
Det måste uppstått stressad och kaotisk stämning vid kidnappningen, så han gissningsvis glömde det därför. Min gissning. Han måste då förstått på något vis att det här kommer sluta illa för honom, med vetskap av att polisen har hans DNA. Han använde ju inte ens handskar. Eller så är han bara jävligt dum. Men i och med hans olika sökningar i Google som polisen kommit åt så verkar han jävligt bränd..
Jag är själv ingen hacker av något slag, men en smart dator-person hade säkert kunnat surfa på sådant på nätet på något vis utan att polisen skulle kunna se det?
Den teorin har jag också, jag tror inte att han enkelt fick med sig My. Det måste blivit någon form av tumult. Är vi säkra på att Robin inte använde handskar? Kan han varit så dum att han tagit på hammaren och buntbanden vid tidigare tillfälle, men tagit på sig handskar när han skulle utföra kidnappningen och trott att hans dna inte finns från tidigare beröring av föremålen? Att han ändå trodde att han inte kunde spåras genom DNA på föremålen? Spekulerar bara.
Har bara skummat igenom hans tidigare fup, ville inte läsa vad han googlat eller vad han haft för sjuka bilder/videos. Är inte heller speciellt teknisk av mig så ingen aning om man kan googla så sjuka saker och inte hamna på polisens radar, men en smart och väldigt data-kunnig kan väl på olika sätt se till att inte kunna bli spårad alls?