Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-30, 19:37
  #10585
Medlem
ModerEvas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mmonroe
Vem vet, kanske farbrorn gjort det? Hur som helst, var hamnade den orosanmälan? Fanns säkert hur många som helst redan. Ist för att hjälpa så fick Vilma skyddad identitet och kunde fortsätta sina vidriga gärningar och förverkliga fantasierna. Precis som många andra mördare, pedofiler och våldtäktsmän. Sveriges lagstiftning är ju fantastisk och skyddar alla kvinnor och barn 😳

Lär komma fram om det har gjorts orosanmälningar. Vilma/Robin bodde dessutom, enligt uppgifter här, ett tag hos sin farmor och det borde oroat farbrodern som är psykolog.

Skrämmande att vi har dömda och sedan frisläppta män av denna kategorin lite var stans i vår omgivning utan vetskap.
Citera
2025-12-30, 19:38
  #10586
Medlem
KonungensRiddares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ratad
Vilma gick väl från provanställning till provanställning på flera åkerier där han gjorde sig omöjlig vad jag förstår.

Man behöver inte iofs 'göra sig omöjlig'. Det räcker med att inte vara tillräckligt bra, eller att inte passa in (speciellt i mindre företag).
Citera
2025-12-30, 19:39
  #10587
Medlem
Kommer han undan att bli dömd för mord om det bara finns bevis för att han hanterat kroppen?
Citera
2025-12-30, 19:39
  #10588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Alla parkeringsplatser vid centrum är privata, förutom P-huset. Även de som är utmed byggnaden, dvs som ser ut som vanlig gatuparkering.

Problemet kvarstår, om du står vid centrum, innan tunneln, så kommer det bli svårt att tajma, du vet inte heller om personen går till vänster eller höger efter tunneln.

Parkeringen utanför Bergahallen, vid idrottshallen ger uppsikt över gångtunneln. Det är också mycket mer öde om du vill sitta och vänta på ett offer.
Borde bli precis där Sandbäcksvägen startar.

Jo, jag förstår helt vad du säger och det är rimligt! Jag bor i området och går förbi där ofta.

Jag vill dock mena att det är runt jul - alla är inte hemma och det är knappt någon ute. Varför skulle det inte finnas platser att stå i lä med bilen? Ingen reagerar vid den tiden, särskilt inte runt jul. Det är ju inte omöjligt, eller hur?
Och ja, det är väl svårt att tajma/veta vart personen går, men det räcker ju att köra lite långsammare på distans och hålla utkik.

Yes, parkeringen vid Bergahallen är Sandbäcksvägen 2/Tallsätravägen 9. Han kan helt klart ha stått där, eller till och med mellan hallen och IP.

Kvarstår att se.
Vi är ju i alla fall överens om att han troligtvis legat i lä på span.
Citera
2025-12-30, 19:40
  #10589
Medlem
Grevens sammanfattningar:
Uppdaterad: 30 december 2025, kl 19:40

Tidslinje
Kartor och adresser
FAQ - vanligaste frågorna
BO/MGM:
Del 1: Brottsoffret My (info, sociala medier, bilder).
Del 2: Misstänkt gärningsperson: Vilma Andersson.
Del 3: Vilma Anderssons tidigare domar/brottslighet
Försvinnandet. Gripandet:
Del 4: Försvinnandet. Kollektivtrafik. Vägar hem. Fynd.
Del 5: Gripandet. Mys kropp. Avspärrad fastighet
Sökinsatser. Polisarbete. Domstol
Del 6: Sökinsatser. Polisarbete.
Del 7: Domstol. Domstolsprotokoll
Del 8: Övrigt. MGM 2.
Citera
2025-12-30, 19:41
  #10590
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Osynlige.Mannen
Jag förstår inte varför han dömdes till försök till människorov. Han tvingade in flickan i bilen, det är väl fullbordat brott? Det ändras inte av att hon lyckades fly.

Jag har utvecklat denna frågan i följande inlägg:
(FB) 25-årig kvinna styckmördad, Rönninge, Salem (2025-12-26)
(FB) 25-årig kvinna styckmördad, Rönninge, Salem (2025-12-26)
Citera
2025-12-30, 19:41
  #10591
Medlem
Dharmabums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 08man55
Blev Du trampad på tårna? Det är ju bland annat arbetsbeskrivningen som är felaktig genom åratal av hårklyveri från advokater och andra. Vem har sagt att min förelsagna ändring skall ske utan att demokratiska spelregler skall tillämpas? Och vad har ryssland med mordet att göra?
Din förhoppning om dom och ev vård i decennier har ju visat sig vara framgångsrik.Nu senast i 2 fall. Vakna!

Försvarsadvokatens roll har i stora dragit varit den samma sedan 1948. Arbetsbeskrivningen ligger till grund för praktiken, det är inte tvärt om förstår du väl? Referensen till länder som Ryssland är inte bara relevant i förhållande till just din, talande, posthistorik utan även generellt. I Ryssland är försvarsadvokaten en statist i ett rättssystem där staten mycket sällan har fel och det är minst sagt lätt hänt att oskyldigt anklagade döms till fångläger i Sibirien.

Att rollen som försvarsadvokat i Sverige innebär lojalitet gentemot den åtalade är en viktig pelare för vårt rättssystem. Visst är det ett problem varje gång en skyldig går fri, men alternativet är värre. Sen kan man tycka att advokater som specialiserar sig på högprofilerade brottsmål och som gång på gång försvarar pedofiler och våldtäktsmän har valt en diskutabel karriär. Men Vilma har alltså vad jag förstår tilldelats en offentlig försvarare som enbart försöker göra sitt jobb just nu, utifrån Rättegångsbalken.
Citera
2025-12-30, 19:42
  #10592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Är det långsökt att han kan ha åkt ut till områden han känner väl till för att gräva ner hennes kroppsdelar? Jag tänker på Stenhamra,Ekerö där han tidigare bott, eller ut mot Värmdö där han också har bott. Det är cirka 6 mil till båda ifrån Tärnstigen 2.

Känns som att det är för mycket folk åt det hållet, men allt är väl möjligt. 6 mil i körsträcka bör det handla om dock.

Det är mer glest söder ut/sydväst från stugan
Citera
2025-12-30, 19:42
  #10593
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Grocerystoresushi
En annan teori som diskuterades var området kring hans Paintball-klubb i Gnesta. ca 63 km bort.
Ja gnesta/ärla. Glömde ringa paintbollen idag fan oxå
Citera
2025-12-30, 19:42
  #10594
Medlem
ModerEvas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Braskamin58
Farbrodern/psykologen vågade nog inte att göra en orosanmlan.

Och ändå bodde Vilma/Robin hos psykologens mamma ett tag, enligt uppgifter här. Jag hade inte velat att en släkting med det bagaget bodde hos mina gamla föräldrar.
Citera
2025-12-30, 19:42
  #10595
Medlem
Dumdrygs avatar
Statsminister Ulf K skriver i en debattartikel att det kommer en skärpt lag från och med 1 januari där det blir livstid för de som riskerar att återfalla i brottslighet

"I vår införs ett nytt straff som gör att pedofiler, serievåldtäktsmän och män som mördar kvinnor kan låsas in och aldrig mer släppas ut.

Vi ser till så att den som missköter sig i fängelse eller har hög risk för att återfalla i allvarlig brottslighet från den 1 januari inte ska kunna släppas ut i förtid.

Vi skärper straffen till sommaren så att den som begår upprepade grova våldtäkter kan dömas till livstids fängelse. "

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/43qloV/regeringen-inrattar-ministerrad-for-att-arbeta-mot-vald

Sätter en ganska stor slant på att Vilma Andersson kommer att dömas till livstid och aldrig komma ut igen. Så säg hejdå till ditt liv Vilma. Du blev varken pilot eller polis, utan bara en ful transa som sitter resten av ditt liv i fängelse.
Citera
2025-12-30, 19:43
  #10596
Medlem
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/vilma-andersson-orsakade-frontalkrock--fornekade/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in