Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-29, 12:31
  #6073
Medlem
Har någon adressen till huset/stugan i Södertälje ?
Citera
2025-12-29, 12:31
  #6074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Willow1
Det finns ju en tanke till man kan bolla med och det har ju med ett tidigare fall att göra. Barnmördaren som bytte kön och blev förflyttad till kvinnofängelse.
Om han nu har en sjuklighet i sin sjuklighet vore det ju perfekt att planera lite i förväg och bli trans och bli placerad mitt i det kvinnliga smörgåsbordet.
Jag tror att han är riktigt perplex och utan bot.
Lås in och släng nyckeln

Jag är ganska trött på att allt ska ursäktas med någon sjukdom. Han är inte sjuk, inte mer än att han är en sadist som saknar empati. Han förstår ju precis vad han gör, han är inte dum. Han vet att mord är olagligt. Han vet att det är fritt fram att byta kön och att alla då måste dansa efter hans pipa, med rådande samhällsklimat. Men den saken kan ju ändras, eller hur. Samhället måste inte kalla en manlig mördare för kvinna, man kan också välja att sluta tramsa och säga nej.

Narcissism, brist på empati, pervers. Några andra sjukdomstillstånd finns inte. Han har haft full kontroll över sitt handlande.
Citera
2025-12-29, 12:31
  #6075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Psykopater och narcissister har väl generellt oförmåga att bli långvariga på en arbetsplats, det skär sig?

Vi kan antagligen ta detta som ett kvitto på att han har någon av dessa personlighetsstörningarna.

Ja, det skär sig med andra människor, men en lastbilschaffis är ju i princip helt isolerad hela arbetsdagen. Tippar snarare på psykisk ohälsa.
Citera
2025-12-29, 12:31
  #6076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Nä. Vi vet ju inget om hur/om han tagit hormoner, opererat bort bröst och snopp alternativt bara bytt namn. Det framkommer kanske senare, men har han genomgått ett helt könsbyte så bör man nog inte kalla honom för Robin.

Om hen fått ett kvinnligt personnummer och offentligt namnbyte bör vi kalla hen enligt detta, oavsett allt annat. Absolut.
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gwshand
Har någon adressen till huset/stugan i Södertälje ?

Det finns x-antal sammanfattningar. Använd sinnet lite
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6078
Medlem
Finns det bild på 46-åringen?
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6079
Medlem
gullfias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av forvirradindivid
MGM gick i min gymnasieklass, vi gick Teknikprogrammet. Han satte på pornografi på sin laptop under lektionerna som jag skrivit här tidigare. Därutöver visste flera personer i klassen att han även hade barnpor****** på sin laptop han brukade ta med. Inget jag visste om förrän senare. Synd att ingen sa något till någon.

Han brukade som sagt ta på andra killars kön i klassen på skoj, några han brukade göra detta med.

Flygplansbilderna och det hela kanske kan förklaras av att han ville bli pilot. Han tog inte studierna seriöst de första två åren på gymnasiet men helt plötsligt, vid sista året, fick han bara C, B, A. Han försökte verkligen.

Intressant info, tack för att du delade. Så hans perversa läggning var tydlig redan då. Barnporr.

Var det något som tydde på "fel kön" som du minns?
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6080
Medlem
Ja, han var kort, smal och gulblond. Klädd som för 10-15 år sen, i ljus jeansjacka som ska se ut som man har en hoodie under och "trasiga" jeans.
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6081
Medlem
Hallbarhetnollas avatar
Indirekt är staten och ansvariga tjänstemän ansvariga för detta otäcka mord. Hur kan en sådan våldsverkare få skyddad identitet
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6082
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trues245
Då får du nog gå utanför Sveriges gränser för att hitta några kvinnor dömda för sexuellt motiverade mord på barn.

Kan faktiskt tänka mig att regeringen kliver in och ser till att han inte placeras på kvinnoanstalt. Det blir ju folkligt uppror. Det är också väldigt farligt för kvinnliga intagna att bli inlåsta tillsammans med en sadist som njuter av att mörda kvinnor, men det bryr sig knappt någon om.

Man får göra undantag mot regeln att dömda ska placeras med intagna av samma juridiska kön. Att en juridisk kvinna är en man biologiskt sett räcker inte som undantag. Men om brottet han dömts för är sexuellt och/eller dödligt våld mot kvinnor, då tror jag det kan räcka för att motivera ett undantag.

Kvinnliga pedofiler finns det ju i Sverige. Men hur som helst blir det intressant att se hur de ska hantera Vilma. En man som mördar en man placeras ju med andra manliga mördare även om de potentiellt skulle innbära ett hot mot andra män och sexualbrottslingar placeras med sexualbrottslingar.
Och kvinnliga mördare placeras med kvinnliga mördare. Ska man följa den nya könslagen så ska de ju behandlas lika som biologiska kvinnor. Annars måste man väl införa en ny lagstiftning där transsexuella ses som en egen könsgrupp.
Citera
2025-12-29, 12:32
  #6083
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emhela
Han är ingen kvinna och känner sig inte som en. Han är en psykiskt störd incel. Och jag är rätt säker på att människor som tar sin transresa på allvar tänker samma sak. Du skyddar inte transpersoner genom att hävda att han är en kvinna.

Hur vet du det? Det mesta talar för att Vilma känner sig som en kvinna, vilket betyder att det är en kvinna. Dina åsikter om personer som byter kön gör att jag tror att du är transfobisk.

Jag tror att det bara är en tidsfråga innan det blir officiellt att Vilma är en kvinna

Polisen har indirekt redan sagt det i och med presskonferensen igår.
Citera
2025-12-29, 12:33
  #6084
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gullfia
Intressant info, tack för att du delade. Så hans perversa läggning var tydlig redan då. Barnporr.

Var det något som tydde på "fel kön" som du minns?

Nej, det var inget som stack ut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in