Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-28, 12:01
  #2389
Medlem
Steinarrs avatar
1. Två helt random snubbar har fått syn på henne och sedan kidnappat henne.

2. Någon bekant till henne visste att hon skulle gå där (ex?).
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2390
Medlem
KaninHitlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .ermin
Väldigt tragiskt... Hon verkar ha flyttat nu i början av December från sin studentlägenhet till en egen lägenhet och sen slutar det så här... Ung och hela livet framför sig.

Hon ser ju inte alls ut att vara en strulig person någonstans och heller inte hennes vänner om man kikar runt på FB? Kan det varit något tjafs på krogen eller liknande med någon okänd tro?

KAN kan det ju naturligtvis.
Men magkänslan är ju att det är två st mörkhyade som inte klarar motstå kukens önskningar och med medeltida kvinnosyn som tagit chansen att tillfredsställa sig när de sett henne.

Tror det är ett liknande fall som Elin Krantz.
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2391
Medlem
Jimskis avatar
Kan det inte vara två tjejer? Egentligen inga etnisk svenska män arbetar i plural. Det är mer ingenjörerna som arbetar i plural. Men tänker att detta kan vara tjejer som är MGM, alternativt svarteman.
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2392
Medlem
Extremeflys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aakke
Vad i meningen "kvinnan har hittats död" är det ni inte förstår.

Han sa inte de först. Därav reporterns fråga om dom hittat henne också. Han själv sa att gärningsmannen berättat detaljer typ som bekräftar att hon är död.
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Morgonfrillan
Fan, ska Flashback börja krascha nu igen? Går knappt att komma in.

Behöver inte alls vara "babbar" bara för att det är två. Får mer känslan av att det är två ensamma losers, kanske bekanta till tjejen som gjort detta i samförstånd.
Tror samma som du tror inte hon är en sån som dejtar blatte killar . Det är nån som hon dejtat varit ihop med svensk finne men tror inte det är en invandrare denna gång . Det kan vara en svartsjuk brud o hennes väninna kanske som hjälp henne . Men lutar mest åt vita killar
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2394
Medlem
Vad pluggade hon?
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2395
Medlem
Aakkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thehonestswede
Vad är det här för sjukt inlägg?
Frågan är om det räknas som tillräckligt lång tidsmässigt för att bedömas som grovt.

Nu är visserligen mord grovt men om det inte vore det.
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kusinvitamin65
Håller med dig!
Tystnaden från polisen är givetvis av vikt för den fortsatta utredningen.
Kritiken i tråden mot polisen visar sig vara obefogad. Jag har hela tiden varit övertygad om att polisen inte alls famlade i mörker.

Så bra! Att de inte röjde något och inte gick ut med att de hade span. Så jävla bra gjort. Känns som många fall kunde varit lösta om det fanns fler proffsiga poliser.
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2397
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Tror inte riktigt att det är så det gått till. MGM1 (misstänkt för mord) antas gjort det själv. MGM2 är bosatt tillsammans med MGM1, och kan misstänkas varit bidragande till att hålla henne instängd, dock svaga misstankar och det är nog oklart om hon ens hållits instängd.

MGM2 kan vara exempelvis en bror, pappa eller även mamma till MGM1. Eller någon han delar lägenhet med.

Kan väl även handla om att en person kört ett fordon och den andre som tog livet av henne?
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2398
Medlem
Lenny Xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kriminallen
Otroligt sorgligt.

De hittade 2 MGMs väldigt snabbt. Det tyder väl ändå på någon känd koppling mellan MGMs och BO. Jag tyckte Max uttryckte sig lite märkligt också under presskonfen. Kan det vara en eller två kvinnor som är gripna.

Reagerade också på det. Jag tror det kan vara minst en kvinna inblandad i detta.
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Azper
Kroppen är hittad av Polis

2st gripna,

en på lägre misstänkegraden för människorov
en på sannolika skäl för mord


Därför polisen varit tyst haft misstankar om GM
Citera
2025-12-28, 12:01
  #2400
Medlem
.ermins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smulaniggo
Hon hittades i en bostad. Behöver inte ha känt varandra räcker med att någon random släpat med sig henne mot hennes vilja och att grannar hört smällar och skrik och ringt in till polisen som tog sig till lägenheten och grep Gm

Sluta sprid massa skitsnack. Polisen har inte yttrat sig om att hon hittats i någon bostad och det är bara troll som skriver de här. Finns inga säkra uppgifter överhuvudtaget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in