2025-12-26, 21:31
  #1813
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Andy Flag
Vad vi vet. Det kommer naturligtvis utredas.

Det går inte att vinna en sån här diskussion, men naturligtvis hade det varit bättre om personen inte hade skjutits till döds, ur ett rent allmänt perspektiv. Skit i vad det kostar samhället osv. Men en mer välriktad kula låter som en bättre åtgärd.

Klart som fan att poliser i Sverige inte är bättre än nästan någon annan på att agera prickskytt i pressat läge, men kanske borde man vara det?

Ur ett rent allmänt perspektiv men även gärningsmannens skulle nog många skriva under på att det är bra att mördaren dödades.
Citera
2025-12-26, 21:32
  #1814
Avstängd
Tanachs avatar
Poängen är inte att polisen skjuter ofta utan att de ibland skjuter när det inte finns något behov. I det här fallet var gärningsmannen redan ensam, omringad och avskärmad. Då ska det inte sluta med dödligt våld.

Det påminner starkt om när polisen sköt ihjäl den unge killen med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning i Stockholm. Även då handlade det om en person som kunde ha oskadliggjorts utan att dödas.

Problemet är inte att polisen skjuter utan när och varför de gör det och att vissa reagerar med ryggmärgsförsvar i stället för att fråga sig om det gick att undvika ännu ett dödsskott.

Citat:
Ursprungligen postat av Proprioception
Det är inte uppenbart för oss som läser tråden att du ens vet vad det är du argumenterar för. Här är hur jag uppfattar ditt argumenterande:

-Svensk polis måste skjuta mindre i den här typen av konfrontationer.

Jaha ... men svensk polis skjuter ju egentligen aldrig i den här typen av konfrontationer. Överhuvudtaget. Eller hur? När blev någon GM ihjälskjuten senast av polisen i en liknande konfrontation? Kan du peka på situationer som visar på ett systematiskt överdrivet/omotiverat användande av våld mot kriminella?

Du måste ju ha drivor av exempel att presentera för oss alla ... givet din starka övertygelse.

Men du ger ju inga exempel utan argumenterar teknikaliteter som du inte vet något om, Du ifrågasätter polisernas "bedömning" av hotsituationen, han var "avskärmad" exempelvis. Låt oss vänta på den framtida rapport om polisens rättfärdigade våld komma i dagen först.

Även om det visar sig att detta vara en omotiverad skjutning – och det finns inga indikationer för det så här långt, så finns det noll evidens (inga exempel) att polisen skjuter för mycket i den här typen av situationer.

Jag förstår inte, min älskade käre och högt dyrkade kamrat, varför du jagar upp dig över denna skjutning.

Det förefaller vara en god, positiv försvarsskjutning. Det finns gott positivt våld. Allt våld i självförsvar är gott våld. Det är positivt. Det är våld riktat mot tyrannier och övergrepp. GM å sin sida använde ont, negativt och dåligt våld.

Lär dig att uppskatta det goda våldet när du ser det. Speciellt när det kommer från kvinnor.

Med det sagt; visa nu varför det finns övervåld från polisen och speciellt varför denna händelse är ett exempel på detta.

Ödmjukast ...

Din tjänare Proprioception
Citera
2025-12-26, 21:33
  #1815
Medlem
Aakkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adidas
Du måste skämta?

Du tar en post ur en hel konversation, inte konstigt du inte förstår när du drar en mening ur sitt sammanhang.
Citera
2025-12-26, 21:34
  #1816
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Mamman ska varit i god form och aktiv person samt just en mamma till två barn så hon kan knappast ses som försvarslös på något sätt.

Men hur brukar du försvara dig från besinningslöst och oväntat kniv-våld från en psykisk sjuk individ på juldags-morgon?

I detta fallet har vi även två överlevande, hur hade det sett ut om han gått in till det äldre paret i grannhuset? Hade han blivit ordentligt tillknycklad bara för att det befann sig en man där?

Mamman är död, antagligen för att hon inte kunde försvara sig.

Jo, hon var uppenbart inte i stånd att försvara sig --> försvarslös.
Citera
2025-12-26, 21:34
  #1817
Medlem
Adidass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Jag vet inte så mycket, och vet heller inte om det kommer komma ut. Så jag vill inte vara den som droppar det. Men den som beskrev händelseförloppet som en skräckfilm…jag säger inte emot det.

Din clown. Släpp infon och sluta spela viktig på ett anonymt forum.
Citera
2025-12-26, 21:35
  #1818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lilltosse
Kvinnan jobbade civilt på
Försvarsmakten enl AB.
Känns lite som att hon jobbar på försvarsmakten inte är en slump i det här fallet !
Var hon militär tro ? Tror inte på slumpar just nu !
Citera
2025-12-26, 21:36
  #1819
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tanach
Poängen är inte att polisen skjuter ofta utan att de ibland skjuter när det inte finns något behov. I det här fallet var gärningsmannen redan ensam, omringad och avskärmad. Då ska det inte sluta med dödligt våld.

Det påminner starkt om när polisen sköt ihjäl den unge killen med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning i Stockholm. Även då handlade det om en person som kunde ha oskadliggjorts utan att dödas.

Problemet är inte att polisen skjuter utan när och varför de gör det och att vissa reagerar med ryggmärgsförsvar i stället för att fråga sig om det gick att undvika ännu ett dödsskott.
Tycker du det har nån betydelse när gärningsmannen hade mördat, bara bra o bli av med skiten, är det saft o bulle du vill ha din stolle
Citera
2025-12-26, 21:36
  #1820
Medlem
Adidass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aakke
Du tar en post ur en hel konversation, inte konstigt du inte förstår när du drar en mening ur sitt sammanhang.

Ja det var den meningen som blev droppen som fick bägaren att rinna över. Du försökte VERKLIGEN tvinga ner muslimspåret i halsen på oss och när du blev motbevisad så drog du i desperation till med att latinon ”kanske konverterat”.

Skärpning för fan.
Citera
2025-12-26, 21:36
  #1821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av argjavelskold
Bakgrund och iakttagelser kring MGM och hans familj

Relation till familjen och källans närhet

Jag har känt MGM:s äldre storebror (Gl*ys*n M*nd*s) sedan högstadiet och har under flera år umgåtts regelbundet med honom. I samband med detta har jag även vistats frekvent i familjens gemensamma hem och haft löpande kontakt med båda bröderna under deras uppväxt. De iakttagelser som följer bygger därmed på egen erfarenhet och långvarig närvaro i familjens vardagsmiljö.

Jag har inte tagit del av de senaste cirka tio sidorna i tråden och ber om ursäkt om vissa uppgifter redan framkommit.

Familjeförhållanden och uppväxtmiljö

MGM är född i Sverige. Modern är född i Colombia och kom till Sverige omkring 2005 tillsammans med MGM:s äldre bror. Så som jag har uppfattat det är MGM:s biologiska far colombian, bosatt kvar i Colombia, och har inte varit närvarande i barnens liv. I Sverige levde modern tillsammans med en svensk man som fungerade som styvfar.

Modern upplevdes som genomgående frånvarande i sin föräldraroll. Hon deltog inte i barnens skolgång eller fritidsaktiviteter och tog inget praktiskt ansvar för dem. Uppväxtmiljön präglades av bristande gränssättning och låg tillsyn.

Under tonåren förekom återkommande fester i hemmet, även när både modern och styvfadern var närvarande. Alkohol förekom öppet och även minderåriga deltog. MGM deltog vid flera tillfällen trots låg ålder. Vid ett tillfälle blev en person så berusad att ambulans tillkallades och personen magpumpades. Modern befann sig då i bostaden men ingrep inte och tog inget ansvar i situationen.

Skolgång och social funktion

MGM gick på Stureskolan under högstadiet och senare på Björknäsgymnasiet. Min upplevelse är att han hade tydliga svårigheter både kognitivt och socialt. Han uppfattades ha begränsad förmåga till abstrakt tänkande, konsekvensbedömning och socialt samspel.

Han beskrivs som mer inåtvänd, lättirriterad och känslomässigt avstängd jämfört med sin äldre bror. I sociala sammanhang upplevdes han ofta ha svårt att tolka andras känslor och intentioner.

Emotionell utveckling och empati

Min samlade uppfattning är att både MGM och hans äldre bror haft en begränsad emotionell mognad. De upplevdes inte som aktivt elaka, men hade svårt att visa empati eller förstå hur deras beteenden påverkade andra människor.

Modern uppvisade, enligt min bedömning, tydliga narcissistiska drag, vilket kan ha bidragit till en uppväxt där barnens emotionella behov inte tillgodosågs.

Ekonomiska förhållanden och ansvarstagande

Varken modern eller styvfadern gav ekonomiskt stöd till bröderna efter myndighetsålder. När de fyllde 18 år förväntades de klara sig helt själva, trots uppenbara svårigheter. Den äldre brodern fick exempelvis sin bil av sin arbetsgivare på grund av ekonomisk utsatthet, då föräldrarna vägrade bistå. MGM arbetade på Willys & brodern på en restaurang i stan.

Missbruk, psykisk ohälsa och avvikande beteenden

Den äldre brodern har haft omfattande alkoholproblem och i samband med kraftig berusning uppvisat psykosliknande beteenden. Detta har lett till konflikter och social isolering.

MGM uppvisar liknande alkoholproblematik men upplevs som mer känslomässigt avstängd och kylig. Även han har haft tydliga svårigheter kopplade till impulskontroll.

Under sommaren ska MGM ha gjort ett allvarligt suicidförsök genom att försöka hoppa från balkongen i sin bostad (tredje våningen). Enligt min uppfattning krävdes en räddningsinsats för att förhindra detta, vilket indikerar allvarlig psykisk ohälsa.

Troligt motiv är psykisk ohälsa eller någon typ av drog/alkohol psykos.

Annan information eller snarare rättelse
• Den äldsta dottern till BO är bosatt i Svartbyn (Boden), inte i Göteborg.
• Det är den yngre dottern (15 år) som är allvarligt skadad och har flugits till Uppsala, inte Umeå.
• Enligt uppgifter ska man försöka väcka henne under dagen.

Ber om ursäkt för långt inlägg men ville vara noggrann.
Tack för utmärkt redogörelse.
Citera
2025-12-26, 21:37
  #1822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JossanSE
Känns lite som att hon jobbar på försvarsmakten inte är en slump i det här fallet !
Var hon militär tro ? Tror inte på slumpar just nu !

Ta av foliehatten
Citera
2025-12-26, 21:37
  #1823
Medlem
smickras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Horsemackan
Polisen blev ju attackerade av GM och de vägrar berätta på vilket sätt det skedde.

Undrar varför polisen inte går ut med det initialt?

Varför skulle de?
Citera
2025-12-26, 21:37
  #1824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tanach
Poängen är inte att polisen skjuter ofta utan att de ibland skjuter när det inte finns något behov. I det här fallet var gärningsmannen redan ensam, omringad och avskärmad. Då ska det inte sluta med dödligt våld.

Det påminner starkt om när polisen sköt ihjäl den unge killen med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning i Stockholm. Även då handlade det om en person som kunde ha oskadliggjorts utan att dödas.

Problemet är inte att polisen skjuter utan när och varför de gör det och att vissa reagerar med ryggmärgsförsvar i stället för att fråga sig om det gick att undvika ännu ett dödsskott.
Finns väl ingen likhet alls.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in