Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Kan hålla med TS till viss del, man kastar ur sig ”trams och off-topic varningar” på löpande band bara för att man svarar på ett annat inlägg med kanske en lite fyndig tvist.
Har själv fått rätt många av dessa varningar och sen kommer det en för ”ohörsamhet” och man blir avstängd.
Problemet är att man inte kan försvara sig då man inte kommer någonstans alls vid avstängningar.
Ja, exakt.
Det är ju självklart det här, men för tydlighetens skull:
Moderatorerna på Flashback är inte oberoende granskare med utbildning eller hög intelligens, utan vilka nötter som helst med en internetuppkoppling - precis som alla andra användare. Det är förstås meningslöst att ens diskutera en varning eller lämna klagomål till dem. Går man igång på att man får vara med i innegänget så finns det naturligtvis inget incitament att kritisera gänget, precis som i skolan. Och därav kan ett forum som detta aldrig fungera med hårdare moderering.
Ju fler regler och hårdare moderering, desto större blir godtycket och neposimen bland moderatorerna. Forumet blir sämre.
Det kommer sluta med att Flashback försvinner och det är faktiskt ganska sorgligt. Kanske inte imorgon eller ens nästa år, men till slut kommer det bara finnas en bråkdel av användarna kvar som alla är rörande överens om allt. Och det är ju ganska långt från tanken på yttrandefrihet i min värld. Har själv sett detta hända på ett annat forum jag besökte ofta innan det gick samma öde till mötes.